Szukaj

Ponad milion osób pobrało aplikację Protego Safe

Stworzona przez Ministerstwo Cyfryzacji aplikacja jest bezpłatna i dobrowolna, a także bezpieczna, jeśli chodzi o ochronę danych
fot. Michael Coghlan @ flickr.com CC BY-SA 2.0

Ponad milion osób pobrało aplikację STOP COVID – ProteGO Safe, która powiadamia o możliwym kontakcie z koronawirusem – poinformował resort cyfryzacji

Resort namawia do jej instalowania, przekonując, że według najnowszych badań aplikacje monitorujące ryzyko zakażenia i wysyłające powiadomienia o kontakcie z koronawirusem (a taką jest STOP COVID – ProteGO Safe) – niezależnie od liczby osób, które z nich korzystają – mogą skutecznie zmniejszyć liczbę zakażeń, a tym samym ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

“Badacze z Oksfordu w swojej najnowszej publikacji twierdzą, że aplikacje monitorujące otoczenie i wysyłające powiadomienia o możliwym kontakcie z koronawirusem ograniczają jego rozprzestrzenianie się mniej więcej proporcjonalnie do odsetka ich użytkowników” – twierdzi resort.

MC poinformowało, że do środy aplikację pobrało 1 009 840 osób. “Im więcej z nas będzie z niej korzystać, tym lepiej” – przekonuje resort, apelując o ściągnięcie aplikacji.

Jak opisuje MC, po pobraniu aplikacji i po włączeniu tzw. monitorowania ryzyka, czyli Bluetootha w smartfonie, Protego Safe stale monitoruje otoczenie w poszukiwaniu innych urządzeń, na których także jest zainstalowana.

“Jeśli znajdzie takie urządzenie – a kontakt naszego telefonu z tym urządzeniem potrwa dłużej niż 15 minut i będzie miał miejsce w odległości poniżej 2 metrów – nasz telefon (ale i urządzenie drugiego użytkownika) zapamięta to +spotkanie+. Informacje na ten temat urządzenia będą trzymały w swojej pamięci przez 14 dni. Jeśli w trakcie tych 14 dni osoba, z którą mieliśmy nawet nieświadomy kontakt, a której urządzenie spotkało się z naszym, zachoruje – po pozytywnym wyniku testu, zadzwoni do niej pracownik Centrum Kontaktu” – podał resort. Według MC pracownik ten pyta, czy zakażony ma aplikację ProteGO Safe (pracownicy Centrum Kontaktu nie wiedzą, kto korzysta z apki, dzwonią do wszystkich, którzy otrzymują pozytywny wynik testu na koronawirusa). Jeśli chory potwierdzi, że korzysta z ProteGO Safe – pracownik Centrum Kontaktu przekaże mu unikalny numer PIN. Poinstruuje też, gdzie w aplikacji ten numer wprowadzić.

Jeśli chory wprowadzi otrzymany numer – najpóźniej w ciągu doby, na ekranach urządzeń innych użytkowników aplikacji, z którymi miał kontakt w trakcie ostatnich 14 dni, wyświetli się odpowiednie powiadomienie. Wraz z tą informacją wszystkie te osoby dostaną wskazówki, co robić dalej.

Aplikacja pozwala także wykonać testy oceny ryzyka zakażenia oraz prowadzić dziennik zdrowia.

Więcej informacji, w tym odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, na www.gov.pl/stopcovid

źródło: PAP, Małgorzata Werner-Woś