Magnificon – festiwal popkultury i sztuki japońskiej

Magnificon jest festiwalem poświęconym głównie szeroko pojętej popkulturze japońskiej, a także, w mniejszym zakresie, jej tradycji i sztuce. Podczas weekendu młodzi ludzie z całej Polski spotykają się aby porozmawiać o filmach animowanych, azjatyckim kinie, komiksie, grach elektronicznych, grach planszowych, tradycyjnych grach logicznych (np. mahjongu i go), tradycjach Japonii, japońskiej kuchni, różnicach kulturowych między Polską a Krajem Kwitnącej Wiśni, azjatyckiej muzyce i wielu innych tematach. Na program festiwalu składają się nie tylko panele dyskusyjne lecz również szereg konkursów, spotkania z gośćmi, warsztaty artystyczne, występy, turnieje gier czy targi i wystawy. Całość dopełnia fantastyczna atmosfera, którą tworzy kilka tysięcy fanów. W tym roku spodziewamy się ugościć około 3000 uczestników.

unnamed

Budynek EXPO Kraków zlokalizowany jest przy ulicy Galicyjskiej 9, posiada ogromne hale wystawowe, zespół klimatyzowanych, modułowych sal konferencyjnych oraz przestronne lobby i restaurację. Magnificon będzie jedną z pierwszych imprez odbywających się w nowym obiekcie, którego powstanie w końcu umożliwi krakowskim imprezom wzniesienie się na europejski poziom.

Cosplay i eliminacje do konkursu EuroCosplay 2014
Słowo ‚cosplay’ oznacza tymczasową transformację osoby, zwanej cosplayerem, w najczęściej fikcyjną postać. Podczas zlotów fanów japońskiej popkultury cosplayerzy wcielają się głównie w postaci z anime, mang, oraz gier konsolowych i komputerowych. W celu uzyskania jak największego podobieństwa do wybranego pierwowzoru mogą zastosować bardzo bogaty wachlarz środków – poczynając od uszycia odpowiedniego stroju, poprzez konstrukcję przypisanych danej postaci rekwizytów (np. broni, biżuterii, skrzydeł), adekwatną charakteryzację, na imitowaniu mimiki i zachowań postaci kończąc. Konkurs Cosplay, podczas którego uczestnicy rywalizują próbując jak najlepiej wcielić się w wybraną postać, jest bez wątpienia jedną z najpopularniejszych i najbardziej widowiskowych atrakcji konwentowych. Dodatkowo na Magnificonie już po raz piąty będziemy wybierać reprezentanta Polski na finał konkursu EuroCosplayu w Londynie. Póki co z trzech na cztery poprzednie edycje tego europejskiego konkursu wróciliśmy ze srebrnym medalem!

Targi
Podczas Magnificonu eXpo odbywają się największe targi poświęcone japońskiej kulturze i popkulturze w Polsce. Podczas weekendu pojawiają się wydawnictwa, sklepy z gadżetami, rysownicy i twórcy biżuterii, krawcowe i projektanci mody, sklepy komiksowe, a także biura podróży i fani wyprzedający swoje kolekcje. Oferta stoisk jest przeróżna, od mangi i anime, poprzez gry komputerowe, konsolowe oraz planszowe, fantastykę czy sztukę po wyroby spożywcze czy modę. Tutaj uczestnicy mogą znaleźć wszystko czego polski pasjonat kultury i popkultury japońskiej mógłby zapragnąć.

Główne wydarzenia
Poza wspomnianymi wcześniej konkursami Cosplay odbywa się szereg innych atrakcji, które ściągają setki uczestników. W tym roku gościmy dwóch japońskich artystów, Rikki oraz HITTa. Planujemy także występ sceniczny zespołu Gejsza-Art, zajmującego się aranżacją tradycyjnej japońskiej muzyki na kwartet smyczkowy. Dodatkowo odbędzie się seria warsztatów z najlepszymi polskimi i zagranicznymi twórcami kostiumów cosplay, a także konferencję tłumaczy komiksów z języka japońskiego. Wielkimi wydarzeniami będą również premiery polskich wydań japońskich komiksów, w tym niesamowicie popularnego tytułu Shingeki no Kyojin wydawnictwa JPF.

Rikki
Ritsuki Nakano, wokalistka w japońskiej branży muzycznej znana pod pseudonimem Rikki. Fani japońskiej popkultury kojarzą jej głos przede wszystkim ze ścieżki dźwiękowej do Final Fantasy X, gdzie wykonuje piosenkę „Suteki da ne” –  motyw przewodni gry. Rikki wpółpracowała też ze Studiem Ghibli, nagrywając jeden z utworów na „Spirited Away Image Album”. Album ten zawiera kolekcję obrazów i muzyki związaną z nagrodzonym w 2003 roku Oscarem filmem animowanym „Spirited Away: W krainie bogów”. Od 2006 roku Rikki jest jedną z wokalistek formacji Sound Horizon. Ten grający symfonicznego rocka zespół zdobył fanów na całym świecie, w tym w Polsce. Wokal Rikki można usłyszeć też na płytach Linked Horizon, kolejnego projektu Revo, kompozytora odpowiedzialnego za Sound Horizon. Linked Horizon jest fanom anime znany dzięki czołówkom do szalenie popularnej serii Shingeki no Kyojin. W samej Japonii Rikki jest jednak przede wszystkim bardzo cenioną wokalistką folkową. Tradycyjne pieśni pochodzące z jej rodzinnej wyspy Amami zaczęła śpiewać w wieku czterech lat. Jako piętnastolatka wygrała najbardziej prestiżowy konkurs muzyki ludowej w kraju, zostając tym samym najmłodszą w historii zdobywczynią tego wyróżnienia. Wystąpiła także na otwarciu Igrzysk Paraolimpijskich w Nagano.

HITT
Japoński wokalista i kompozytor. Jego muzyka to kombinacja rockowych rytmów i jazzowych ballad, której struktura w znacznym stopniu opiera się na wiodącej roli fortepianu. HITT odwiedził już w poprzednich trasach koncertowych kilka europejskich krajów, w tym Polskę (ostatni raz w 2012 roku). Wystąpił też cztery lata temu na największej imprezie poświęconej japońskiej popkulturze poza Japonią, Japan Expo w Paryżu. Do nas przyleci zaraz po zakończeniu sesji nagraniowej, zatem fani artysty mogą się wkrótce spodziewać nowej płyty!

Japonia tradycyjna
Pomimo że festiwal nastawiony jest głównie na nowoczesny japoński przemysł rozrywkowy, nie brakuje również zagadnień zwiazancyh z japońskimi tradycjami, sztuką orientu czy życiem we współczesnej Japonii. Na Magnificonie uczestnicy nie tylko będą mieli możliwość przymierzyć kimono czy zobaczyć występ gejszy, pojawi się również seria paneli poświęconych Japonii. Niezależnie od tego czy kogoś interesuje język japoński, podróżowanie, origami, tradycyjne bronie czy architektura – każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Ciekawostką na pewno będzie możliwość wcielenia się w zawodnika sumo i stoczenie pojedynku na macie w gumowych kostiumach.

Dwa dni pełne atrakcji
Magnificon to nie tylko wielkie wydarzenia, targi czy atrakcyjny program, to także sposób na ciekawe spędzenie czasu oraz poznanie ludzi, z którymi można dzielić pasję. Podczas całego festiwalu odbywają się przeróżne zajęcia, z których można skorzystać gdy nie odbywa się akurat odpowiedni punkt programy czy chce się po prostu odpocząć. Uczestnicy mają do dyspozycji strefę gier konsolowych, kilka stanowisk do gier muzycznych: Dance Dance Revolution, Rock Band, Ultra Star, wypożyczalnie gier planszowych, pokazy i naukę tradycyjnych japońskich gier logicznych, a także stanowiska do bardzo popularnej gry Osu! i gier karcianych. Kolejnymi atrakcjami niewątpliwe są dwa tzw. fotostudia – miejsca gdzie każdy uczestnik może wykonać pamiątkowe zdjęcia ze znajomymi lub profesjonalnie uwiecznić swój strój cosplay. Nie zabraknie również stanowiska gastronomicznego z azjatyckimi przysmakami: Sushi i Bubble Tea.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe organizatora