Luźne czy obcisłe – jakie kąpielówki dla faceta?

Jak noszą się panowie nad wodą? Na szczęście okropna moda, na kąpielówki dopuszczająca albo kuse slipki bez wyrazu, albo wielkie bermudy powoli mija. Pojawiają się luźne, ale funkcjonalne spodenki do sportów wodnych, albo dobrze wykonane, dopasowane kąpielówki do pływania. Jedne i drugie są równie praktyczne i nadające się rekreacyjnego wyjścia na pływalnię. Tymczasem na wielu basenach ciągle panują stare zasady i za luźne spodenki można zostać wyrzuconym. O basenowych zasadach rozmawialiśmy z administratorami pływalni, a o samej modzie z producentem kąpielówek.

Dostępność basenów w większych miastach jest całkiem przyzwoita. Jednak przed wejściem na pływalnie warto zapoznać się z regulaminem. To, że obowiązuje posiadanie czepka i klapek wiadomo nie od dziś. To, że trzeba mieć ze sobą strój również. Panie mają do wyboru jedno lub dwu częściowy kostium. Natomiast panowie – spodenki. Jednak wbrew pozorom nie w każdych można pokazać się na publicznym basenie. Nawet jeśli uda się dostać do środka można dostać niezłą reprymendę. Dlaczego panów obowiązuje zakaz chodzenia w luźnych spodenkach i są zmuszeni nakładać obcisłe szorty, które nie zawsze wyglądają sexy? By to sprawdzić, zapytaliśmy kilka przykładowych pływalni w Krakowie i w Warszawie.

Okazało się, że wszystko jest zapisane w regulaminie, którego niestety trzeba przestrzegać. Jednak jaki jest powód stworzenia niedorzecznego punktu w regulaminie? Na to pytanie odpowiedzi nie otrzymaliśmy.  – Stworzono taki przepis tak musi być – odpowiadali pracownicy pływalni. Fakt ten tłumaczyli tym, że ich zdaniem mężczyźni często przychodzą pływać w luźnych spodenkach, w których również grają w piłkę, ćwiczą na siłowni, czy po prostu chodzą po ulicy. – Jest to niehigieniczne i niedopuszczalne na basenie. Wymóg chodzenia w dopasowanych slipkach zmusza ich do zmiany odzieży – tłumaczą. My jakoś nie zauważyliśmy na ulicach tłumów mężczyzn w kąpielówkach. Co więcej osoby w obcisłych strojach też czasem nieładnie pachną, więc argument wydaje się chybiony. A co sądzą o basenowym zakazie panie? Zapytaliśmy częstej bywalczyni Joanny z Warszawy – Niechęć do obcisłego stroju jak w zwierciadle odbija kompleksy panów, którzy nie mają wysportowanej sylwetki – stwierdza jedna z nich. Skoro tak to może lepiej niech noszą jak najluźniejsze, żeby zakryć co nieładne!

No i w końcu ostatni argument, że w obcisłych lepiej jest pływać. Naturalnie, tak jak w dopasowanym stroju szybciej jeździ się na rowerze. Pewnie o jedną setną sekundy na kilometrze. Zatem do zobaczenia na mistrzostwach świata w pływaniu… Nikt nie walczy z obcisłym strojem pływackim, ale niech każdy ma wybór co chce nosić i jak chce wyglądać. Dobrze, wróćmy na naszą pływalnię, gdzie musimy założyć dopasowane kąpielówki. Na szczęście polski rynek w tej kwestii z roku na rok, jest co raz bardziej rozwinięty. O tajnikach produkcji dobrych kąpielówek rozmawiamy z – Grzegorzem Swobodą, który projektuje kąpielówki dla mężczyzn.

Skąd pomysł taki na biznes?

Z pomysłem nosiłem się przez dwa lata, zaczęło się od tego, że jadąc na wakacje nie mogłem kupić żadnych ciekawych kąpielówek. Wszystko było szare i byle jakie, a na dodatek w fasonach z ubiegłej epoki. Chcąc nie chcąc, kupiłem kąpielówki w zagranicznym sklepie internetowym. Wtedy pojawił się pomysł na biznes. Wszystko w tej branży było dla mnie nowe. Musiałem się wiele nauczyć. Zaczęły się kursy, wyjazdy na zagraniczne targi branżowe, spotkania z kontrahentami.

Dlaczego ludzie nie chcą nosić zwykłych kąpielówek, tylko szukają czegoś wyjątkowego?

Myślę, że niektórzy chcą i nie ma w tym nic złego, ale jeszcze do niedawna rynek nie oferował nic klientom bardziej wymagającym, którzy oczekują czegoś więcej niż burych slipów made in China. W Polsce jest jeszcze wiele do nadrobienia, bo choć zmienia się podejście do tematu, zwłaszcza wśród ludzi młodych, którzy chcą po prostu dobrze wyglądać, to wciąż można spotkać plażowiczów w bawełnianych slipkach.

Czy wybór kąpielówek powinien być uzależniony od sylwetki danej osoby?

Tak! To bardzo istotny, choć niedoceniony aspekt strojów plażowych.  Na plaży jesteśmy rozebrani, a kąpielówki to ostatni element, który może cokolwiek zmienić: zatuszować oponkę, odjąć kilka kilogramów, ukryć masywne lub zbyt szczupłe uda czy inne niedoskonałości figury.

Jaki rodzaj kąpielówek jest najbardziej popularny?

To zależy od miejsca na świecie. Na przykład w purytańskich Stanach Zjednoczonych popularne są tzw. boardszorty, czyli bardzo luźne, długie spodenki – co  najmniej do kolan. W Europie Zachodniej (zwłaszcza w krajach w basenie Morza Śródziemnego) zdecydowanie dominują kąpielówki wykonane z elastycznej dzianiny. Są one bardzo wygodne, ponieważ dopasowują się do kształtu ciała, szybko schną, a także chronią przed promieniowaniem UV. Co więcej, w wodzie zapewniają zdecydowanie większą swobodę ruchów i co również ważne – doskonale podkreślają walory męskiej figury.

Z Grzegorzem Swobodą rozmawiała: Ewa Czemerys, zdjęcia:  Alpha Male, Filip Ornat

Więcej informacji o projekcie: www.alpha-male.eu.pl

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 komentarzy “Luźne czy obcisłe – jakie kąpielówki dla faceta?”