Szukaj

Lody rzemieślnicze od kuchni

Mimo, że wakacje za nami, to pogoda ciągle dobra, aby posmakować lodów
fot. Thomas Hawk @ flickr.com CC BY-NC 2.0

Ale czy zadawaliście sobie kiedykolwiek pytanie, ile jest prawdziwych lodów w lodach? Szeroko dostępne lody przemysłowe zachwycają intensywnymi kolorami, ale często zawierają sztuczne barwniki i stabilizatory, konserwanty i… dużo powietrza. Tymczasem coraz więcej Europejczyków zajada się pysznymi lodami rzemieślniczymi, które różnią się od swoich przemysłowych odpowiedników jak dzień od nocy

Lody rzemieślnicze w Polsce wciąż są nowością. Nie znajdziesz ich w budce nad morzem, a tym bardziej w markecie. Rzemieślników, serwujących lody najwyższej jakości, można w naszym kraju policzyć na palcach jednej ręki. Zupełnie inna sytuacja jest we Włoszech, Austrii czy w innych krajach Europy, gdzie branża lodziarska wyraźnie zmierza w kierunku produkcji naturalnych lodów rzemieślniczych oraz zaskoczenia klienta. Czym? Choćby podaniem lodów, nie w sposób klasyczny na talerzyku przy stoliku, ale na patyku (co w przypadku kremowych, miękkich lodów nie jest standardem) lub w postaci… kanapki.

Tajemnica tkwi w składnikach

W zasadzie składniki lodów rzemieślniczych nie są żadną tajemnicą, a odpowiedź na pytanie, co zawierają lody rzemieślnicze jest krótka i prosta. Śmietana (lub jogurt), mleko, jaja i cukier – to podstawa, piąty składnik jest zmienny i zależy od smaku lodów, który chcemy uzyskać: owoce, czekolada, orzechy, wanilia… To wszystko. Żadnych gotowych koncentratów i mieszanek smakowych. – W lodach rzemieślniczych używa się tylko świeżych i bardzo dobrych jakościowo składników. „Rzemieślniczy” nie oznacza „standardowy”, czego przykładem może być znakomita lodziarnia Romana Górala w Bydgoszczy. Można w niej skosztować lodów o smaku czekolady w śliwce czy kwaśnej truskawki – mówi pasjonat lodów rzemieślniczych z cukierni w Starogardzie Gdańskim. Oczywiście istnieją pewne niuanse, o których warto wiedzieć. Syropy cukrowe, jak np. płynna glukoza czy syrop cukru inwertowanego, lepiej nadają się od zwykłego cukru do słodzenia lodów rzemieślniczych. Pełnię smaku orzechowego uzyska się natomiast dzięki zastosowaniu naturalnych past orzechowych – bardzo drobno zmielone orzechy podkreślą kremowość lodów i nie wpłyną negatywnie na ich konsystencję. Z kolei do tworzenia lodów owocowych o smakach egzotycznych najlepiej jest używać naturalnych puree owocowych (np. francuskiej marki Ravifruit) – na pewno wyjdzie taniej od surowych owoców. Tego typu profesjonalne składniki można nabyć w specjalistycznych sklepach internetowych dla cukierników, jak np. Patiserka.pl.

W tym miejscu rodzą się dwa podstawowe pytania: czy lody rzemieślnicze mają szansę śmielej zadomowić się w Polsce? Czy Polacy są gotowi na to, by płacić wyższą cenę za naturalne lody świetnej jakości? Czas pokaże.

Marcin Niedzielski założyciel i właściciel sklepu internetowego Patiserka.pl – źródła niezwykłych składników cukierniczych. Doświadczenie w branży cukierniczej zdobywał za granicą. Przez ostatnie 5 lat pracował w firmie Barry Callebaut, między innymi w szwajcarskiej siedzibie spółki. Jako Dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w połodniowo- wschodniej Europie, odpowiadał za rozwój marek takich, jak Cacao Barry i Callebaut. Od 2014 roku mieszka w Polsce.