Liposukcja klasyczna a laserowa

Liposukcja jest szybkim, sprawdzonym i skutecznym sposobem na pozbycie się nadmiaru niechcianej tkanki tłuszczowej. Pozwala wymodelować partie ciała najbardziej oporne na działanie diet odchudzających. Coraz popularniejsza staje się mniej inwazyjna odmiana tej metody, czyli liposukcja laserowa. Jaka jest różnica między tradycyjną liposukcją a liposukcją wykonywaną przy pomocy lasera?


Liposukcja, czyli zabieg usunięcia nagromadzonej tkanki tłuszczowej, jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii estetycznej na świecie. Najczęściej pacjenci pragną się pozbyć podskórnej tkanki tłuszczowej z takich obszarów jak brzuch, uda czy pośladki. Okolicom ciała poddanym zabiegowi mogą być również plecy, kolana oraz ramiona. Warto podkreślić, że liposukcja nie jest zabiegiem odchudzającym, a jedynie niwelującym niedoskonałości figury i nie rozwiąże problemu otyłości czy nadwagi. Idealnym kandydatem do zabiegu jest osoba o normalnej budowie ciała, u której nadmiar tkanki tłuszczowej występuje w ściśle określonych partiach ciała. To doskonały sposób na podkreślenie talii czy wymodelowanie nóg oraz pośladków. U osób otyłych efekty nie będą jednak tak spektakularne, jak u pacjentów o prawidłowym BMI, gdyż istnieje górna granica ilości tłuszczu, którą można bezpiecznie usunąć podczas jednego zabiegu i wynosi ona od 3 do 4 litrów.
Liposukcja laserowa bezpieczną i mniej inwazyjną alternatywą dla klasycznej liposukcji
Zabiegi tradycyjnej, chirurgicznej liposukcji stopniowo wypierane są z sal zabiegowych przez mniej inwazyjne, bardziej nowoczesne metody odsysania tłuszczu. W klinikach chirurgii plastycznej od wielu lat funkcjonuje trend do niskiej inwazyjności procedur medycznych. Podczas zabiegu do usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej wykorzystuje się podciśnienie. W większości przypadków liposukcja odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Lekarz wykonuje kilka niewielkich nacięć na skórze, przez które wprowadza roztwór znieczulający tkankę tłuszczową. Kolejnym krokiem jest rozbicie komórek tkanki tłuszczowej oraz jej odessanie. Ważne jest, aby przy odsysaniu tłuszczu, zadbać o jego równomierne usunięcie, w taki sposób, żeby nie pozostawić nierówności pod skórą. Liposukcja jest prostym i skutecznym zabiegiem. Mimo tego, że ryzyko powikłań jest niewielkie, zabieg klasycznej liposukcji wykonuje się coraz rzadziej, gdyż odkryto inne, bardziej nowoczesne sposoby, które pozwalają poprawić efektywność zabiegu (zobacz jakie są efekty liposukcji  www.tourmedica.pl/zdjecia-przed-i-po/liposukcja-odsysanie-tluszczu).
Jak to działa?
Jedną z najbardziej nowoczesnych metod liposukcji jest odessanie tłuszczu techniką laserową. Zabieg rozpoczyna się od podania znieczulenia, najczęściej miejscowego. Podczas zabiegu wykorzystywane są bardzo cienkie światłowody o średnicy 300 µm i 600 µm, wprowadzane pod skórę za pomocą specjalnej kaniuli. Końcówka wiązki laserowej umieszczona jest w niewielkich, zaledwie 1-2 milimetrowych nacięciach, co pozwala zapewnić pacjentowi pożądany efekt kosmetyczny w postaci braku widocznych blizn. Laser wchodzi w reakcję z tłuszczem, doprowadza do jego podgrzania i rozpuszczenia. Redukcja tkanki tłuszczowej następuje natychmiast, poprzez odessanie płynnego tłuszczu specjalnym, wibrującym ssakiem. Dodatkową korzyścią płynącą z zabiegu jest odbudowa włókien kolagenowych. Skóra po zabiegu liposukcji laserowej jest bardziej jędrna, sprężysta, niż po klasycznej, chirurgicznej liposukcji. Szybciej też ulega obkurczaniu.
Wskazania do przeprowadzenia zabiegu liposukcji laserowej są podobne, jak w przypadku tradycyjnej liposukcji. „Zabieg ten natychmiast redukuje tkankę tłuszczową. Oznacza to, że po jego wykonaniu zlikwidujemy na przykład wystający brzuszek, obwisłe z powodu nadmiaru tłuszczu pośladki, a także charakterystyczny drugi i trzeci podbródek, pozbędziemy się też cellulitu” – wylicza doktor Jakub Mazur, chirurg z wieloletnim doświadczeniem. Liposukcja laserowa pozwala skrócić do minimum okres rekonwalescencji. Lekarze są zdania, że zabieg jest mniej obciążający dla organizmu niż klasyczna liposukcja i trwa zdecydowanie krócej – czas trwania zabiegu nie przekracza kilkudziesięciu minut, podczas gdy tradycyjny zabieg trwa kilka godzin.