Kredyt walutowy już nie dla zarabiających w złotówkach

Wraz z początkiem lipca zaczęły obowiązywać przepisy, regulujące kwestię waluty, w jakiej Polacy mogą zaciągać kredyty. Od teraz te osoby, które większość dochodów osiągają w złotówkach, kredyt hipoteczny otrzymają jedynie w polskiej walucie.

kredyt w dolarach

Rekomendacja S

Nowe przepisy pochodzące z Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego jednoznacznie określają, że waluta zaciąganego kredytu musi być zgodna z walutą dochodów kredytobiorcy. Jeżeli zaś osoba starająca się o kredyt zarabia w dwóch różnych walutach, wtedy walutą właściwą do uzyskania kredytu jest ta, w której osiągany dochód jest wyższy.

Większość banków do nowych regulacji zaczęła stosować się już kilka miesięcy temu. Aby uniknąć chaosu, pożyczki udzielane były wyłącznie w złotówkach, bo w właśnie w polskiej walucie zarabia najwięcej rodaków. Nowe zasady nie oznaczają jednak, że kredyty w obcych walutach przestaną być w ogóle przyznawane w naszym kraju. Obecnie można spotkać się również z placówkami, udzielającymi kredytów np. w tak popularnym teraz euro. Natomiast warunkiem ich uzyskania jest zarabianie właśnie w tej walucie.

Wprowadzone zmiany mają przyczynić się do zabezpieczenia interesów polskich kredytobiorców. Do tej pory narażeni oni byli na gwałtowne wahania kursów walut, co powodowało niekorzystne zmiany wysokości miesięcznych rat. Nowe przepisy mają za zadanie wyeliminować ten problem.

Ogłoszenia i informacje z rynku nieruchomości

Wszystkich, którzy zainteresowani są aktualnymi wiadomościami, dotyczącymi rynku mieszkaniowego zachęcamy do odwiedzenia portalu nieruchomości iHouse. Każdego dnia publikowane są tam najświeższe informacje, przydatne dla osób chcących kupić, sprzedać lub wynająć dom czy mieszkanie.

Oprócz tego, w serwisie iHouse dostępne są poradniki branżowe, w przystępny sposób wyjaśniające prawne procedury związane z zawieraniem transakcji mieszkaniowych. Warto zapoznać się też z pomocnymi wskazówkami, związanymi z aranżacją wnętrz oraz urządzaniem i wykańczaniem własnego lokalu mieszkalnego.

Serwis iHouse to również pokaźna baza ogłoszeń mieszkaniowych z całej Polski. Aby przejrzeć aktualne oferty, wystarczy odwiedzić stronę portal nieruchomości – www.ihouse.pl.

Tekst: autor zewnętrzny, fot. Consumerist Dot Com CC BY 2.0