Szukaj

Kredens, czyli funkcjonalny mebel, który sprawdzi się w każdym wnętrzu

Nieodłączony element wyposażenia kuchni staropolskiej dziś powraca do łask. O czym mowa? O kredensie kuchennym

Kredens to pokaźnych rozmiarów mebel z drewna, w którym przechowuje się zastawę stołową, dekoracyjną porcelanę oraz rodzinne pamiątki. Dziś kredens możemy kupić w tradycyjnej formie, jak i nowoczesnej, która będzie pasować do współczesnych wnętrz. Jakie są zalety kuchennych kredensów? Gdzie należy je postawić? Jak dobrać idealny kredens do stylu naszej kuchni? Eksperci portalu Homebook.pl doradzają w wyborze

Kredens, czyli szlachetny mebel z duszą

Większość z nas kojarzy kredensy z domami naszych babć. To w nich trzymało się odświętne serwety i obrusy na wyjątkowe okazje, bogato zdobioną zastawę stołową czy porcelanę. W półkach kredensu można było znaleźć również domowe nalewki, mocniejszy alkohol oraz słodkie przekąski: praliny, pomadki czy cukier.

Kredens – mimo że kojarzony z minioną epoką – jest wciąż chętnie wybieranym elementem wyposażenia wnętrz – mówi Karolina Górka, stylistka portalu Homebook – Dzięki popularności stylu retro kredensy przeżywają swój renesans. Oprócz swojej podstawowej funkcji pełnią również rolę dekoracji – zwłaszcza te, które są kunsztownie wykończone na wzór antyków.

Kredens w jadalni

Idealne do wnętrz retro i vintage

Kredensy – ze względu na polską tradycję – najchętniej dobiera się do wnętrz w stylu romantycznym, prowansalskim czy vintage. W roli mebla do przechowywania doskonale sprawdzi się wysoki drewniany kredens w kolorze białym z orzechowym blatem.

“Ten rodzaj kredensu to prawdopodobnie najchętniej wybierany model przez naszych użytkowników. – mówi redaktorka Homebook.pl – Biel jest ponadczasowa i wprowadza pożądaną rześkość we wnętrzu, drewno natomiast – rustykalny klimat. W przeszklonych gablotach trzyma się komplety naczyń, etażerki i patery, które uświetniają rodzinne przyjęcia”.

Alternatywą dla białego kredensu może być gablota w naturalnym kolorze drewna. Dużą popularnością cieszą się dębowe oraz orzechowe kredensy, które dobrze komponują się z resztą mebli w klasycznym stylu. Szeroki wybór kredensów znajdziemy w katalogu produktów Homebooka.

Kredens w jadalni

Jaki kredens wybrać do nowoczesnego wnętrza?

Producenci zadbali, aby każdy z nas mógł dobrać kredens do swojego wnętrza. Współczesne modele pełnią podobną funkcję, ale odbiegają formą od tradycyjnego, masywnego mebla z drewna. Nowoczesne kredensy przypominają bardziej nowoczesne gabloty czy witryny, które odnajdą się we wnętrzach w stylu minimalistycznym, glamour czy industrialnym. Nowoczesne kredensy wyróżniają się surową i oszczędną konstrukcją, którą dodatkowo podkreślają podświetlane ledami półki. Jakie są najmodniejsze kredensy? Dużą popularnością cieszą się metalowe gabloty w czarnym kolorze, które pasują do wnętrz nowoczesnych. W loftowym stylu sprawdzą się natomiast drewniane kredensy z metalowymi okuciami i wykończeniami wykonane na wzór nowojorskich mebli z industrialnych apartamentów.

Kredens – w kuchni, jadalni czy salonie?

W staropolskich dworach i willach kredensy miały osobne izby, które pośredniczyły między kuchnią a jadalnią. To tu służba zajmowała się wykładaniem potraw i trunków do naczyń, które później przenoszono do sali jadalnej i podawano gościom. Naturalnie dziś te zwyczaje odeszły w zapomnienie, a same kredensy zyskały funkcję dekoracyjną we wnętrzach. Ze względu na duże gabaryty mebel najczęściej stawia się w jadalni lub salonie, czyli w największych pomieszczeniach domu. Jeśli nasza kuchnia jest na tyle duża, nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić w niej kredens. W mniejszych pomieszczeniach sprawdzą się mniejsze kredensy narożne. Masywne i modułowe z kolei będą idealne do wysokich i przestrzennych wnętrz, których nie przytłoczy pokaźnych wymiarów mebel, ale udekoruje i wypełni pustą przestrzeń.