Kominek — wyznacznik luksusu także dziś!

Kominki, szczególnie te marmurowe, są kwintesencją luksusu i elegancji. Są wyznacznikiem statusu rodziny zamieszkującej dom. Wnętrze wyposażone w takie źródło ciepła nabiera niepowtarzalnego klimatu i to nie tylko na zimowe, ale często też jesienne, wiosenne, a nawet chłodniejsze letnie wieczory.

5110036232_a576d8338c_z

Kominek oprócz swoich niewątpliwych walorów estetycznych, dekoracyjnych i tworzących niepowtarzalny klimat, pełni przede wszystkim funkcję użytkową. Nowoczesne rozwiązania stosowane obecnie pozwalają za pomocą kominka ogrzać cały dom.

Jak to działa?

Ogrzanie całego domu jest możliwe dzięki zainstalowaniu kominka z płaszczem wodnym. Jest to stalowy zbiornik montowany pod paleniskiem, podłączony do instalacji centralnego ogrzewania. Mechanizm działania takiego urządzenia jest prosty i wykorzystuje grawitację do rozprowadzenia gorącej wody do grzejników w całym domu. Zastosowanie układu otwartego, zaopatrzonego w zbiornik przelewowy, gwarantuje pełne bezpieczeństwo instalacji. Gdy woda jest zimna, zbiornik jest częściowo pusty. W miarę wzrostu temperatury, a tym samym objętości wody, stopniowo się napełnia, absorbując nadmiar wody z instalacji i zapobiegając w ten sposób jej uszkodzeniu. Istotne jest odpowiednie połączenie zbiornika z całą instalacją. Zgodnie z normą PN-91/B-02413 minimalna średnica rury złączeniowej przy instalacji o mocy do 30 kW wynosi 25 mm (źródło: http://muratordom.pl/instalacje/kominki-i-piece-wolno-stojace/ogrzewanie-kominkowe-z-plaszczem-wodnym-instalacja,35_10029.html). Dla wygody i bezpieczeństwa użytkowników kominki z płaszczem wodnym sprzedawane są w zestawach zawierających dostosowane do siebie elementy. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.euro-kom.pl. Kominki z płaszczem wodnym nie wymagają instalacji dodatkowych pomp, a wykorzystanie ekonomicznego i przy tym ekologicznego opału, jakim jest drewno, sprawia, że inwestycja w instalację szybko się zwraca.

Niepowtarzalny klimat

Od obudowy kominka zależeć będzie wygląd i charakter całego pomieszczenia. W nowoczesnych wnętrzach doskonale sprawdzi się proste, minimalistyczne wzornictwo. Ponadczasowy marmur nada każdemu wnętrzu klasycznej elegancji. W pomieszczeniach urządzonych bardziej tradycyjnie, klasycznie, doskonałym dopełnieniem będzie kominek o bardziej śmiałym wzornictwie, z elementami dekoracyjnymi. Tu z powodzeniem można zastosować marmur polerowany lub łupany. Ciekawy efekt daje połączenie różnych surowców, np. marmuru polerowanego z piaskowcem. Dostępność bogatej palety kolorystycznej tych materiałów pozwala na odpowiedni dobór w zależności od indywidualnych upodobań oraz wystroju pomieszczenia.

Kominek to elegancki sposób na ogrzanie domu, a przy tym szansa na stworzenie niepowtarzalnego mikroklimatu i atmosfery. Każdy z przyjemnością siądzie przy nim z ulubioną książką lub filiżanką herbaty, aby odpocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu. Przy kominku mogą odbywać się spotkania rodzinne lub romantyczne wieczory we dwoje.

Tekst: autor zewnętrzny, fot.: William Warby, CC-BY.2.0