Kobiety do komputerów!

Wydawać by się mogło, że branża IT i nowych technologii to działka zarezerwowana wyłącznie dla mężczyzn. Nic bardziej mylnego. Manchester Geek Girls czy Rails Girls to tylko niektóre z inicjatyw zapoczątkowane przez pasjonatki informatyki i zagadnień technicznych. Warto przyjrzeć im się nieco bliżej.

Manchester Geek Girls to grupa non – profit, która swoją działalność rozpoczęła od serii imprez Girl Geek Diners dla kobiet zainteresowanych dziedzinami, takimi, jak nauka, technologia, inżynieria czy matematyka. Inicjatywa ta cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że na chwilę obecną istnieje ponad 60 tego typu grup w 20 krajach. Innym wydarzeniem zaaranżowanym przez grupę pasjonatek są Girl Geek Tea Party, w trakcie których nauczyć można się chociażby projektowania stron www, czy podyskutować na temat szeroko pojętej nauki. Organizowane są także sesje „Show and Tell”, mające formę otwartych prezentacji dla wszystkich chętnych.

Inną ciekawą inicjatywą jest Rails Girls, która zapoczątkowana została w Finlandii. Skierowana jest ona do wszystkich kobiet chcących poznać tajniki programowania w języku Ruby On Rails. To także okazja, by porozmawiać z ekspertami w dziedzinie programowania i poznać inne pasjonatki nowych technologii. Inicjatywa ta spotkała się z niezwykle dużym zainteresowaniem kobiet z całego świata – przez Europę, aż po Azję i Amerykę Południową. W dniach 29 – 30 września w Warszawie odbędzie się druga w Polsce edycja imprezy (pierwsza miała miejsce w Krakowie w kwietniu tego roku).

A co z polskimi inicjatywami? Warto wspomnieć chociażby o, powstałych w 2011 roku, Geek Girls Carrots. To społeczność tworzona przez kobiety pasjonujące się szeregiem dziedzin: od grafiki, przez programowanie, po start – up’y. Tematyka spotkań skupia się na zagadnieniach IT, lecz główną misją GGC jest zachęcanie kobiet do rozwoju w dziedzinie nowych technologii. Spotkania społeczności odbywają się raz w miesiącu we Wrocławiu i Warszawie, a od września także w Krakowie, Białymstoku, Szczecinie i Gliwicach. W najbliższym czasie Geek Girls Carrots spotkać będzie można 26 września w Szczecinie, a 5 października w Krakowie.

Spotkania tego typu to doskonała okazja do integracji społeczności kobiet związanych z nowymi technologiami, ale nie tylko. To także unikalna szansa, by zaistnieć w branży i być może impuls do zainicjowania kolejnych tego typu działań.

 Foto: http://geekgirlscarrots.pl/