Kiedy ostatnio byłeś w teatrze?

Popatrz na aplikacje w Twojej komórce. Komunikacja miejska, konto bankowe, zamawianie jedzenia. Wygląda praktycznie i całkiem nudno. Czy naprawdę masz w pamięci telefonu miejsce tylko na potrzeby podstawowe? Przecież potrzebujesz też inspiracji, czegoś co pozwoli wznieść się ponad codzienność. Nie szukaj wymówek tylko przejdź do czynów. Może warto zacząć ambitnie i kupić bilety na spektakl do teatru? Elegancka atmosfera, aura pewnej tajemniczości, przekaz zmuszający do myślenia – to rozrywka dla dwojga, ale też dla rodziny. Chyba nie chcesz opierać swojej znajomości teatru na doświadczeniach zdobytych podczas obowiązkowego wyjścia ze szkołą?

tratr widownia 01

Każda wymówka jest dobra

Zwykle nie robisz danej rzeczy, bo napotykasz wiele prostych, ale uciążliwych przeszkód. Chociażby wspomniane wyjście do teatru. Zanim w końcu kupisz bilet wydaje się, że musisz wykonać mnóstwo pracy. Do jakiego teatru pójść? Co grają i kiedy? I całkiem prozaiczne, ale ważne pytanie – czy mamy siłę przebijać się i porównywać dziesiątki różnych, często całkowicie nieintuicyjnych stron poszczególnych instytucji kultury. Małe przeszkody, ale właśnie przez nie w teatrze czy na koncercie byłeś ostatnio może kilka miesięcy, a nawet lat temu. Śmiejemy się z ludzi, którzy w ulicznych sondach video zdradzają, że nie czytają książek, nie chodzą do teatru, nie uczestniczą w kulturze. A w praktyce wcale nie jesteśmy od nich lepsi. Mamy tylko dobre samopoczucie i liczne wymówki.

Zamów bilety w wolnej chwili

Sukces aplikacji dla telefonów i tabletów polega przede wszystkim na tym, że pozwalają nam załatwić sprawy wtedy, kiedy mamy na nie czas, nawet kiedy jest to dosłownie jedna minuta w poczekalni czy autobusie. Dlaczego więc nie zamówić biletów na niedzielne wyjście w ciągu tygodnia, żeby mieć gotowy plan na weekend? Są do tego aplikacje takie same, jak do wszystkich innych zakupów przez telefon np.www.tiketto.pl Może więc warto zacząć swój romans z kulturą od prostej rzeczy – pobrania appki, o której przypomnisz sobie, kiedy będziesz planować rodzinny weekend?

Czy teatr trzyma poziom?

Wielu ludzi, którzy nawet wcześniej chadzali do teatru, obecnie narzekają na poziom współczesnych sztuk. Podlizywanie się widzowi, albo nieudolne próby bycia kontrowersyjnym reżyserów, którzy sądzą, że trzeba na siłę poprawiać klasyków. Stali bywalcy odwracają się od teatru i… pogłębiają złą sytuację zmuszając reżyserów do jeszcze większej komercjalizacji sztuki. Ale czy nie jest tak, że chętnie narzekamy na coś czego nie znamy? Może gdyby ci, którzy krytykują zaczęli znów odwiedzać spektakle, powróciłoby zapotrzebowanie na to co ambitne? Nie podoba ci się to co grają? Spróbuj wybrać te nieliczne spektakle, które uważasz za dobre. Może kiedy będziesz na nich częstszym gościem, zainteresujesz nimi przyjaciół, nauczysz swoje dzieci dobrego gustu, dołożysz swoją cegiełkę do rozwoju sztuki? Widzowie, maja do powiedzenia więcej niż aktorzy, bo to dla nich toczy się gra. Ale skoro nie przychodzisz, tylko narzekasz przykładasz rękę do obniżenia poziomu. Tutaj nie chodzi o realizowanie jakiejś misji – wstań sprzed telewizora, kup bilet i stań się aktywnym uczestnikiem współczesnej kultury.

 

Tekst: Redakcja Exclusivemag.pl, Fot. Blondinrikard Fröberg CC BY 2.0