Szukaj

Każda okazja ma swe obuwie, letnie remonty i ogród też

Kiedy uprawiamy sport lub idziemy do teatru jest oczywiste, że ubieramy odpowiednie dla danej okazji buty

Dopasowanie do reszty ubioru, wygoda, przystosowanie do warunków – to wszystko jest naturalne. Nikomu nie przyjdzie do głowy założyć tenisówek do wieczorowej sukni. Ale kiedy latem pracujemy w ogrodzie lub kiedy bierzemy się za remont, albo do innej fizycznej pracy, wtedy zwykle zakładamy jakiekolwiek, stare buty. Czy słusznie? Przecież to właśnie przy fizycznej pracy powinniśmy zadbać o komfort, a przede wszystkim bezpieczeństwo

Co to jest obuwie robocze?

Większości z nas określenie “obuwie robocze” kojarzy się z butami przypominającymi te turystyczne, tyle że w nieco bardziej surowym stylu. Ale czym różni się takie obuwie od zwykłych, cywilnych butów? Przede wszystkim jest zaprojektowane tak, aby posiadało zespół cech odpowiedni dla danej pracy. Zupełnie jak buty do biegania mają elastyczną podeszwę lub lakierki są wygodne do tańczenia. Tyle, że obuwie robocze posiada wiele ważnych cech, których często nie widać na pierwszy rzut oka, a które mogą okazać się bardzo przydatne.

Elementy wzmacniające i ochronne

Nawet podczas niewielkiego remontu zdarza się, że musimy przenieść jakiś cięższy element. Jeśli nie mamy w tym wprawy możemy upuścić ciężki i twardy przedmiot np. płytę gipsowo-kartonową wprost na własne palce u nóg. Na szczęście jeśli mamy na nogach nie stare buty do biegania, tylko odpowiednie obuwie robocze, to nasze palce zabezpiecza metalowy nosek. Podobnie kostka, podeszwa lub pięta również mogą być chronione przez wzmocnione elementy z tworzywa. Warto dodać, że wszystkie tego typu wzmocnienia są tak skonstruowane, aby nie pogarszać komfortu noszenia.

Wodoodporność

To niby prozaiczna sprawa, ale odpowiednie tworzywo oraz impregnacja pozwalają skutecznie zabezpieczyć się przed przemakaniem butów np. podczas pracy z myjką ciśnieniową lub w trakcie koszenia kosiarką spalinowa mokrej trawy. Raczej trudno założyć do takich prac znane z ulicy kolorowe kalosze. Zresztą pewnie po niedługim czasie okazałoby się, że nie posiadają one zabezpieczeń przed otarciami czy nie są odpowiednio szerokie, aby włożyć do nich nogawki obszernych roboczych spodni.

Antypoślizgowość i anty-statyczność

Kolejna sprawa to bezpieczeństwo poruszania się wewnątrz budynków. Do pracy na gładkich powierzchniach podeszwa może być bardziej płaska, ale za to powinna mieć warstwę antypoślizgową, która dodatkowo może być też antystatyczna. To sprawa, która nie przychodzi do głowy większości osób, ale elektryczność statyczna może być uciążliwa np. kiedy pracujemy z lekką folią do malowania, albo wręcz niebezpieczna, jeśli mamy do czynienia z rozpuszczalnikami np. podczas pracy z farbami.

Estetyka i cena

Można powiedzieć, że estetyczne jest to, co odpowiednie do sytuacji. I tak właśnie wygląda dobrze dobrane obuwie robocze, zamiast prowizorki w postaci zużytych butów codziennych, zakurzonych i poplamionych farbą. Na szczęście obecnie mamy do wyboru obuwie robocze, które wygląda całkiem estetycznie. Można je kupić nie jak kiedyś tylko w specjalnych hurtowaniach, ale w sklepach internetowych z narzędziami np.: www.narzedziak24.pl. Oprócz estetyki zakup butów roboczych jest też zwyczajnie opłacalny – są trwałe i posłużą nam dużo dłużej niż zwykłe buty używane w trudnych warunkach. Kupując je przez internet oszczędzamy dodatkowo, gdyż można zrobić to przy okazji pozostałych zakupów remontowo-budowlanych, wysyłając jednym kurierem.