Kandinsky i Malewicz w Twoim mieszkaniu?

Obraz abstrakcja to jest to!

Za ojca malarstwa abstrakcyjnego uważany jest rosyjski malarz Wassily Kandinsky i właśnie w Rosji pojawił się ten styl jako jeden z awangardowych kierunków XX wieku. Był wyrazem buntu przeciwko rzeczywistości, postulował odejście od figuratywności w stronę kolorów, linii i geometrycznych kształtów. Zadaniem abstrakcjonizmu nie było odwzorowanie rzeczywistości, tylko poruszanie ludzkich zmysłów i emocji

Malarstwo abstrakcjonistyczne miało iść dwutorowo: albo wywoływać wrażenie spokoju i harmonii, albo dysonansu i zaskoczenia. Obraz abstrakcja daje zwykle duże pole do swobodnej interpretacji, jest nieoczywisty i dlatego pasuje do wnętrz urządzonych w różnych stylach. Nie trzeba się martwić, że nie stać nas na zakup dzieła słynnego malarza, ponieważ za niewielką kwotę można mieć znakomite repliki obrazów słynnych abstrakcjonistów, również tych współczesnych.

Nowoczesny obraz w nowoczesnym salonie

Wassily Kandinsky – Fiolet

Nowoczesny salon jest przede wszystkim wygodny i komfortowy. W takim salonie nie ma zbędnych sprzętów, a każdy element jest starannie dobrany. Jest to styl dla ludzi lubiących luksus i sztukę, w tym malarstwo. Znakomitym dopełnieniem takiego stylu będzie zatem obraz. Abstrakcja do salonu może mieć różny charakter. Jeśli chcemy, aby obraz stał się wyrazistą dominantą w biało-szarym salonie, zdecydujmy się na dzieło W Kandinskiego Fiolet. Obraz naniesiony jest na wysokiej jakości płótno, które całkowicie pokrywa krawędzie blejtramy, co powoduje, że nie potrzebujemy dodatkowych ram. To podkreśli nowoczesny charakter salonu. Jasnoszare tło obrazu spowoduje, że wyraziste barwy, tytułowy fiolet, czerń i niebieski, będą wyglądały jak namalowane bezpośrednio na ścianie, a to daje wrażenie luksusowego graffiti. Jeśli jednak kolorowe kompozycje nie są dla nas, zdecydujmy się na obraz bazujący na złudzeniach optycznych. Czarno-biały wzór dający wrażenie ruchu, wibrowania będzie tym, czego poszukujemy. Może to być na przykład Czarno-biały tunel, obraz autorstwa Maxa Krasnova, który wprowadzi do salonu mnóstwo energii i będzie przyciągał wzrok od razu po wejściu do salonu.

Abstrakcja w geometrycznym art déco

https://redro.pl/obrazy/tematy/abstrakcja/

Nazwa art déco pochodzi z francuskiego, oznacza dokładnie: sztuka i dekorowanie. Styl ten jest mocno zgeometryzowany, dąży do harmonii i symetrii, wykorzystuje metale szlachetne, drogie kamienie, błyszczące tkaniny. Wnętrza zaaranżowane w stylu art déco są symetryczne, przejrzyste, ale nie minimalistyczne. W takim otoczeniu obraz abstrakcja będzie się prezentować perfekcyjnie i nabierze nowego charakteru. Art deco lubi wzory trapezoidów, rozbłysku złota, dlatego znakomitym wyborem do salonu urządzonego w takim stylu będzie obraz z abstrakcją w odcieniach błękitu i szarości. Sprawią one, że pomieszczenie będzie wyglądać jak z okładki ekskluzywnego magazynu wnętrzarskiego. Spokojna kolorystyka sprzyjać będzie relaksowi i odpoczynkowi. Jeżeli nie lubimy rano wstawać i trudno nam się rozbudzić, dobrym rozwiązaniem do sypialni art deco będzie obraz pomarańczowy pełen różnych odcieni tego koloru w towarzystwie czerwieni i brązów. Dynamiczne kolory i linie, przeróżne esy – floresy wprowadzą do sypialni mnóstwo pozytywnej energii, ożywią ją i uatrakcyjnią.

Mariaż stylu retro i nowoczesnej abstrakcji

Abstrakcja większości z nas kojarzy się z nowoczesnością, a przecież tzw. dzieła nieprzedstawiające są jednym z najstarszych sposobów wyrażania się ludzkości. Rozmaite desenie i geometryczne kształty znajdowano w prehistorycznych jaskiniach, można więc zaryzykować stwierdzenie, że są one spokrewnione ze współczesnym malarstwem abstrakcyjnym. Skoro tak, to nie ma przeciwwskazań, aby tego typu dzieło ozdobiło wnętrze w stylu retro, tym bardziej że styl ten to nie tylko Ludwik XIV, ale także meble i dodatki z lat 50., 60. i 70. XX wieku. Styl retro nawiązuje do niedalekiej przeszłości, więc z powodzeniem może się tu odnaleźć nowoczesny obraz. Abstrakcja geometryczna też nie będzie nie na miejscu, ponieważ we wnętrzach w stylu retro nie powinno zabraknąć mocnych kolorów i typowych dla minionych dziesięcioleci elementów w geometryczne lub roślinne wzory. Jeśli zatem powiesimy w retro przedpokoju dyptyk przedstawiający kwadraty w wesołych kolorach, wnętrze zyska na oryginalności i wesołej energii. Osobom kochającym rośliny z pewnością przypadnie do gustu abstrakcyjna akwarela z kwiatami. Ręcznie malowany wzór podkreśli styl wnętrza i będzie korespondować z innymi kwiatowymi elementami w pomieszczeniu.

Barwne, dynamiczne abstrakcyjne obrazy mogą być namacalną projekcją naszych marzeń albo odwrotnie – patrząc na nie, możemy wyobrazić sobie, co tylko chcemy i to też stanowi o ich atrakcyjności.

Tekst przygotowany we współpracy z Redro.pl