Gdzie jechać na wakacje w biegu?

Biegasz i szukasz miejsca na urlop z joggingiem? Jeśli Hiszpania jest sucha i gorąca to Portugalia ma nieco łagodniejszy klimat. Położona za górami nad Atlantykiem mimo, że równie ciepła to mniej skwarna. Wydaje się, że to idealne środowisko do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Może w dobie popularności biegania warto rozważyć wyjazd do tego kraju właśnie po to, by uprawiać swój ulubiony sport? Sprawdźmy, jak robią to zawodowcy, zwłaszcza, że Polacy odnoszą ostatnio w tej materii spore sukcesy.

Azores Ultra Trail Triangle Adventure 2015 - S. Jorge -HugoCarvalho-9293

Górskie biegi ultra

Górskie biegi ultra stają się coraz popularniejsze, a wyjazd do innego kraju nie stanowi już dla długodystansowców problemu. Portugalia, ze świetnie przygotowanymi imprezami biegowymi i wymagającymi, malowniczymi trasami, przyciąga coraz więcej zagranicznych zawodników, w tym ze światowej czołówki. Dobre wyniki osiąga tam młody polski zawodnik Kamil Leśniak. Najważniejsze imprezy to MIUT, Azores Trail Run oraz Azores Triangle Adventure. Na sam dźwięk tych nazw każdemu ultrasowi skoczy tętno. Kontynentalna Portugalia także ma się czym pochwalić. W regionie Porto e Norte w Parku Narodowym Peneda-Gerês w ramach 6. Międzynarodowych Mistrzostw Świata w Biegach Górskich odbędzie się bieg TransPeneda-Gerês.

– MIUT to jeden z najtrudniejszych biegów, w jakich startowałem. Dokładnie taki, jakie lubię! Mnie – sportowca, biegacza – zachwyciły wulkaniczne góry sięgające powyżej 1800 m n.p.m. Z poziomu morza na szczyt można wbiec asfaltem, przez co Madera jest idealnym miejscem treningowym. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: fanatycy gór i miłośnicy wody. Urokliwe klify, zielone pagórki, liczne plantacje bananów. Wszystko w jednym miejscu na małym kawałku ziemi. To połączenie egzotyki i Europy kontynentalnej – wspomina Kamil Leśniak.

Azores-Ultra-Trail-Triangle-Adventure-2015---S2

Ekstremalnie w łagodnym klimacie

Duża popularność biegania w Europie przełożyła się na znaczny wzrost zainteresowania ekstremalnymi wersjami tego sportu. Coraz bardziej popularne stają się górskie ultra maratony, a liczba osób w nich startujących rośnie z roku na rok. Góry są hipnotyzujące i przyciągają jak magnes. Wprost idealne warunki dla ultra biegaczy posiadają portugalskie, wulkaniczne wyspy archipelagu Madery i Azorów, położone na Oceanie Atlantyckim. Gwarantują piękne widoki, a zróżnicowane ukształtowanie terenu i liczne szczyty, wyrastające wprost z oceanu do wysokości nawet ponad 2000 m n.p.m., stanowią prawdziwe wyzwanie dla ambitnych biegaczy. Ilość odbywających się tam długodystansowych imprez biegowych jest imponująca, a ich organizacja na najwyższym poziomie.

Turismo de Portugl_Natural Park of Faial_ Caldeirinhas_fot Nuno Rodrigues- sm

Wstęp: Redakcja Exclusivemag.pl, tekst i zdjęcia: materiały prasowe www.visitportugal.com