Jak zapobiegać powstawaniu zmarszczek?

W przypadku zmarszczek powiedzenie „lepiej zapobiegać, niż leczyć” sprawdza się idealnie. O wiele łatwiej bowiem opóźnić pojawienie się pierwszych oznak starzenia skóry, niż później walczyć z głębokimi bruzdami. Kiedy zacząć stosować kremy przeciwzmarszczkowe i jak robić to z głową?

Kiedy zacząć?

Obecnie nawet nastolatki zaczynają niekiedy rozglądać się za kremami przeciwzmarszczkowymi, w obawie o idealny wygląd swojej cery. Jest to oczywiście pewną przesadą, ponieważ w tak młodym wieku wystarczą inne środki profilaktyczne. Jednak już około 25. roku życia nasza skóra zaczyna powoli tracić zdolność do magazynowania wody oraz swoją elastyczność. Chociaż bardziej widoczne zmiany pojawiają się na twarzy zwykle ok. 40. roku życia, to jeszcze przed ukończeniem 30 lat bez skrępowania możemy udać się do apteki czy drogerii po stosowny krem przeciwzmarszczkowy. Pamiętajmy o tym, aby wybrać preparat dopasowany do naszego wieku, który będzie lepiej odpowiadał potrzebom skóry.

garnier

Jaki krem wybrać?

Na rynku znajdziemy wiele kosmetyków zapobiegających starzeniu się skóry oraz pomagających w walce z jego pierwszymi oznakami. Na pewno warto sięgnąć po te zawierające retinol, będący czystą postacią witaminy A, ponieważ posiada on sprawdzone i silne działanie przeciwstarzeniowe – pomaga uelastycznić, wygładzić oraz ujędrnić skórę, a także wyrównać jej koloryt. Najlepsze kremy przeciwzmarszczkowe będą też zawierały roślinne komórki macierzyste o właściwościach regeneracyjnych i ochronnych – mają je w swoim składzie m.in. kosmetyki marki Garnier. Wśród innych godnych polecenia składników znajdziemy np. pobudzającą i wzmacniającą skórę kofeinę, stymulujący odbudowę naskórka kwas lipohydroksylowy czy wszystkie antyoksydanty.

Postaw na profilaktykę

Sam krem to nie wszystko – aby skutecznie zapobiegać powstawaniu zmarszczek oraz walczyć z tymi już widocznymi, musimy połączyć dobre kosmetyki z odpowiednią pielęgnacją i zdrowym stylem życia. Przede wszystkim unikajmy promieniowania UV, a podczas opalania zabezpieczajmy się, używając kremów z wysokim filtrem. Kolejną ważną sprawą jest nawilżanie wrażliwej skóry twarzy. Możemy to robić nie tylko z pomocą kosmetyków nawilżających, lecz w dużej mierze „od środka”, poprzez picie dużej ilości wody niegazowanej. Nie zapomnijmy też o regularnym złuszczaniu starego naskórka za pomocą delikatnych peelingów (w przypadku skóry wrażliwej zrezygnujmy z peelingów mechanicznych na rzecz enzymatycznych).

Walka ze zmarszczkami zaczyna się tak naprawdę jeszcze przed ich powstaniem. Im wcześniej zadbamy o właściwą pielęgnację skóry, tym później zacznie się starzeć.

Tekst: autor zewnętrzny, fot.: Søren Rajczyk, CC BY- SA 2.0