Szukaj

Jak wybrać książkę do nauki języka obcego?

Wybór odpowiedniego podręcznika może znacząco przyspieszyć naukę

Bez względu na to, czy rozpoczynamy przygodę z językiem angielskim, doskonalimy swój niemiecki czy odświeżamy podstawy hiszpańskiego, dobra książka do nauki języka obcego powinna zawierać w sobie kilka cech, dzięki którym szybciej i łatwiej przyswoimy sobie językową wiedzę

Dobry podręcznik do nauki języka obcego jest szczególnie ważny, jeśli decydujemy się na samodzielną naukę. Zanim sięgniemy po pierwszą upatrzoną książkę, warto zadać sobie kilka istotnych pytań dotyczących naszej wiedzy oraz stylu uczenia się.

Zanim kupisz książkę do nauki języka obcego

Pierwszym krokiem w poszukiwaniu optymalnego podręcznika do nauki języka obcego powinno być określenie naszych potrzeb względem książki. Odpowiedzenie sobie na kilka pytań może mocno zawęzić pole poszukiwań.

  • Jak uczę się efektywnie? Nasz styl uczenia się to jedno z podstawowych kryteriów doboru podręcznika. Jeśli jesteśmy wzrokowcami, lepiej zdecydować się na książkę z dużą liczbą kolorowych wyróżnień tekstu oraz ilustracjami, które szybciej zapadną nam w pamięci niż ściana jednolitego tekstu. Wielu osobom takie “kolorowe” podręczniki mogą wydawać się infantylne lub dziecinne, jednak dla wzrokowców te kolorowe plansze mogą okazać się bezcenne. Z kolei dla kinestetyków bardziej wartościowa będzie książka, która pełni również funkcję zeszytu ćwiczeń. Własnoręczne uzupełnianie formułek lub budowanie zdań jest efektywniejsze niż wyłącznie czytanie.

  • Jaki poziom reprezentuję? Właściwy dobór poziomu książki do nauki języków obcych do naszych umiejętności jest kluczowy. Jeśli zaczynamy od podstaw, wybierzmy poziom A1. Nie warto porywać się od razu na bardziej zaawansowane książki, gdyż może to nas tylko zniechęcić. Jeżeli chcemy odświeżyć wiedzę, np. ze szkoły, warto podnieść sobie nieco poprzeczkę zamiast tracić nasz na powtórkę dobrze zapamiętanego materiału.

Co powinien zawierać podręcznik językowy?

Z pewnością spójny i przemyślan plan nauki to jedna z najważniejszych cech podręcznika do nauki języków obcych. Warto poszukać wydawnictwa z doświadczeniem, ponieważ najlepsze książki opracowywane są przez pedagogów, którzy wiedzą, jak po kolei przyswajać językową wiedzę. Atutem książki będzie też duża liczba ćwiczeń. Praktyka to najskuteczniejsza droga do nauki nowego języka, dlatego oprócz samego podręcznika, warto uzbroić się również w zeszyt i długopis. Na rynku często też możemy spotkać zestawy, które oprócz książki zawierają też komplet ćwiczeń oraz nagrania audio, które pomagają osłuchać się z danym językiem.