Brodawki to grudkowe zmiany skórne znane potocznie pod nazwą kurzajek. Do ich powstawania dochodzi wskutek zarażenia jednym z typów wirusa HPV, a każdy organizm reaguje na nie inaczej. Czasem znikają samoistnie, a niekiedy są wyjątkowo uporczywe i powracają.

zdrowa skora 01

Współczesna medycyna posiada co prawda rozległą wiedzę na temat kurzajek, niemniej jednak wciąż skrywają one przed naukowcami wiele tajemnic. Wynika to głównie z tego, że skóra każdego człowieka odznacza się indywidualnymi właściwościami. Dlatego nigdy do końca nie wiadomo, jakie efekty przyniesie leczenie.

Leczenie farmakologiczne

W wielu przypadkach zupełnie wystarczające okazuje się leczenie farmakologiczne, trwające przeciętnie od 6 do 8 tygodni. Polega ono na stosowaniu na kurzajki preparatów z kwasem mlekowym i salicylowym, takich jak np. Undofen. Codziennie smaruje się nim kurzajkę, przy czym nie wolno zapominać o tym, że leki te posiadają silne właściwości wysuszające i żrące. Stąd też skóra wokół brodawki wymaga dodatkowej ochrony – można ją smarować np. wazeliną bądź bezbarwnym lakierem do paznokci. Innym rodzajem leków są preparaty, dzięki którym w warunkach domowych można wymrażać kurzajki. Powodują one odpadnięcie brodawki po ok. 14 dniach.

Zabiegi dermatologiczne

Leczenie farmakologiczne nie zawsze jest skuteczne. Jeżeli nie pomaga, należy zgłosić się do dermatologa. Lekarze stosują rozmaite zabiegi pomagające pozbyć się uciążliwych kurzajek. Są to:

Ceny poszczególnych zabiegów są zróżnicowane – mieszczą się w przedziale od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Zależą od typu zabiegu oraz liczby przeznaczonych do likwidacji kurzajek.

Czy warto stosować metody naturalne?

Przeciwko kurzajkom wykorzystać można wybrane rośliny, ale traktując je jako środek uzupełniający, a nie zastępujący terapię. Te rośliny to:

Tekst: autor zewnętrzny, fot. Johanna Goodyear, Dreamstime.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *