Szukaj

Jak obniżać gorączkę u dzieci?

Wysoka temperatura u dziecka to dla rodziców zawsze powód do obaw. Chociaż zwykle spowodowana jest niegroźną infekcją wirusową, to utrzymując się przez dłuższy czas, może być przyczyną złego samopoczucia oraz negatywnie wpływać na funkcjonowanie całego organizmu malucha. Jak obniżać ją w bezpieczny sposób?

goraczka

Na rynku znajdziemy wiele leków przeciwgorączkowych, jednak zdecydowanie nie wszystkie nadają się do podania dzieciom. Sięganie po leki dla dorosłych jest błędem, nawet jeśli podamy je w mniejszej dawce. Gorączka u dzieci wymaga zastosowania leków przeznaczonych dla małych pacjentów, jak np. zawierający ibuprofen Nurofen dla dzieci w postaci zawiesiny o owocowym smaku. Bezpieczne będą także leki bazujące na paracetamolu, chociaż nie wykazują one działania przeciwzapalnego, w przeciwieństwie do
wspomnianego ibuprofenu. W przypadku dzieci poniżej 12. roku życia bezwzględnie unikamy kwasu acetylosalicylowego, ponieważ jej podanie może powodować groźne powikłania.

Na co zwrócić uwagę?

Podczas podawania leków przeciwgorączkowych musimy zachować szczególną ostrożność. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na dawkę, która będzie uzależniona od wieku oraz wagi malucha. Postępowanie zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania zapewni nie tylko skuteczne działanie, lecz także pełne bezpieczeństwo. Ważny jest także wybór odpowiedniej formy leku – w przypadku najmłodszych dzieci świetnie sprawdzą się zawiesiny o przyjemnym smaku. Dobrym pomysłem jest korzystanie z leku w skoncentrowanej postaci, dzięki czemu dziecko ma mniejszą ilość do połknięcia. Jeśli dziecko wymiotuje i nie jest w stanie połknąć zawiesiny, możemy sięgnąć po czopki. Tabletki i kapsułki polecane są starszakom, od 6. roku życia.

Jak poprawić samopoczucie dziecka?

Podwyższona temperatura u dzieci często związana jest z niegroźnymi infekcjami, jednak nigdy nie wolno jej lekceważyć. Chociażby dlatego, że bywa przyczyną sporego dyskomfortu czy utrudnia spokojny sen. Jak możemy ulżyć maluchowi? Jednym ze znanych sposobów jest obniżanie temperatury ciała za pomocą chłodnych kompresów lub kąpieli. W przypadku kąpieli pamiętamy jednak, aby woda była jedynie odrobinę chłodniejsza od temperatury ciała – w przeciwnym razie dziecko może doznać szoku termicznego. Pamiętamy też o tym, aby gorączkujące dziecko było ubrane w „oddychające” ubranko, a jednocześnie było przykryte lekkim kocykiem. Pilnujmy, by się nie spociło, a mokrą odzież szybko zmieniajmy. Podawajmy również duże ilości płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Gorączka u dzieci powoduje dyskomfort, a długo nieobniżana może prowadzić do odwodnienia organizmu. Sięgnijmy po bezpieczne leki, odpowiednie do wieku i wagi dziecka.

Tekst: autor zewnętrzny, fot.: Shutterstock