Szukaj

Jak aktorzy przygotowują się do roli?

Gdzie odbywają się castingi do filmów, jak wziąć udział i co zrobić, by wygrać?
fot. materiały prasowe

Zawód aktora kojarzy się przede wszystkim ze sławą, prestiżem i powodzeniem. Praca w filmie, serialu, reklamie czy teatrze wymaga jednak ogromnego poświęcenia, ponieważ jest bardzo trudna i wyczerpująca pod względem psychicznym oraz fizycznym. Dla większości aktorów szczególnie wyczerpujący jest sam proces przygotowania do roli. Wymaga on nie tylko czasu, ale również odpowiedniego warsztatu i dużej samoświadomości. Aby wygrywać castingi, aktorzy przygotowują się do roli w sposób standardowy lub korzystają z wielu nietypowych metod.

Nauka kwestii na pamięć

Konieczność nauki kwestii na pamięć jest chlebem powszednim praktycznie każdego aktora, za wyjątkiem artystów specjalizujących się w pantomimie. W wielu sytuacjach da się oczywiście korzystać z różnych sztuczek i podpowiedzi, jednak zazwyczaj odtwórca roli musi wykuć tekst wymawiany przez swojego bohatera na blachę. Aby wygrać casting, aktorzy korzystają z różnych treningów, metod i trików, które ułatwiają im zapamiętywanie kwestii. Wykonawca musi jednak nie tylko wypowiadać dialogi, ale również dobrze je rozumieć oraz odpowiednio zinterpretować. Aktor przetwarza kwestie swojej postaci podczas odgrywania scen, a nierzadko dostosowuje je pod względem emocjonalnym do sposobu gry partnerów. Najczęściej praktykowaną metodą jest wielokrotne odczytywanie dialogów, a następnie powtarzanie ich na głos. Wybierając się na casting do reklamy, filmu czy serialu, wielu aktorów korzysta z tzw. pamięci ciała. Powtarzając kwestie wykonują różne czynności, które również stanowią ważny element gry aktorskiej. W ten sposób wyuczają swoje ciało konkretnych zachowań, dzięki czemu są w stanie automatycznie reagować na przebieg sceny i wypowiadać prawidłowe kwestie w odpowiednim momencie.

Budowanie roli

Jedną z najczęściej stosowanych metod pracy nad rolą jest metoda wymyślona przez Konstantego Stanisławskiego, rosyjskiego reżysera. Opracował on zbiór zasad, które pozwalają na stworzenie kreacji aktorskiej w oparciu o psychologiczną wiarygodność postaci. Stanisławski uważał, że wejście w rolę wymaga od aktora pełnego zaangażowania. Metoda ta została następnie rozwinięta przez Lee Strasberga, przez co zyskała dużą popularność w Stanach Zjednoczonych. Obecnie z techniki Stanisławskiego wciąż korzysta bardzo wielu artystów, którzy udają się na castingi do filmów w 2021 roku. Aktor musi czerpać z własnych wspomnień i przeżyć wewnętrznych, a także wyobrażać sobie wszystko cieleśnie. Sposobem na zaprezentowanie takich umiejętności mogą być castingi do filmów, które odbywają się w Warszawie oraz innych dużych miastach.

Rozwijanie postaci

Aktor musi przygotować się do roli kompleksowo, dlatego powinien zdobyć jak największą wiedzę o swojej postaci. Niezależnie od tematyki sztuki teatralnej lub scenariusza filmu czy serialu, odtwórca roli musi odpowiednio zrozumieć swojego bohatera. Dotyczy to nie tylko jego stanów emocjonalnych czy osobistych przeżyć, ale również okoliczności dotyczących miejsca i czasu akcji. Z tego względu wielu aktorów szczegółowo zapoznaje się z tematyką projektów, w których bierze udział. Aktualne castingi sprawdzić można na stronie platformy: https://castingpro.pl/wybrane-castingi/. Uczestnictwo w produkcjach rozgrywających się w specyficznych latach, warunkach historycznych czy nietypowych lokalizacjach wymaga nierzadko nauki charakterystycznego akcentu czy sposobu poruszania się.

Przygotowanie fizyczne

Przygotowanie do roli bardzo często wymaga od aktora wymagających zmian fizycznych. Odpowiednio efektowną metamorfozę nierzadko da się osiągnąć poprzez dobrą charakteryzację i założenie kostiumu, jednak w wielu produkcjach konieczne jest mocniejsze przeobrażenie. Aktorzy mogą poświęcić się dla roli, zwiększając lub zmniejszając masę ciała i dostosowując ją do warunków fizycznych odgrywanego bohatera. Wielu światowych artystów świadomie tyło lub chudło, aby podnieść autentyczność swojej kreacji. Inną formą fizycznego przeobrażenia może być np. ogolenie głowy na łyso czy udział w wymagających treningach fizycznych. Zmiana wizerunku wpływa korzystnie na warsztat aktora, a także świadczy o dużej różnorodności jego umiejętności.