Infodemia testem dla społeczeństwa informacyjnego

Szef NATO: Rosja i Chiny wykorzystują pandemię, by zdestabilizować Zachód

Rosja i Chiny wykorzystują pandemię, by zdestabilizować Zachód – ostrzegł szef NATO Jens Stoltenberg w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla dziennika „La Repubblica”. Podkreślił, że kraje te posługują się propagandą i fake newsami

Sekretarz generalny Sojuszu powiedział włoskiej gazecie, że poprzez dezinformację Rosja i Chiny chcą wywierać wpływy polityczne na partnerach z NATO i Unii Europejskiej.

Zdaniem Stoltenberga koronawirus ma pochodzenie naturalne, ale – zaznaczył – „otwarte pozostają niektóre kwestie”. Dlatego opowiedział się za dokonaniem „międzynarodowej oceny, by wszystko wyjaśnić”.

„Chińskie i rosyjskie siły rządowe i pozarządowe rozpowszechniły na masową skalę dezinformację i propagandę, by wypaczyć prawdę” – oznajmił szef NATO. „Oczywiście – zaznaczył – pokazaliśmy, że jesteśmy zjednoczeni i że pomagamy sobie nawzajem, co stanowi najlepszą odpowiedź na fake news”.

„Tak długo, jak będziemy mieli wolne media, dezinformacja nie wygra” – oświadczył Stoltenberg. Zapewnił, że Sojusz współpracuje z Unią Europejską w walce z dezinformacją.

„Widziałem kampanie przeciwko wszystkim sojusznikom, a sondaże dalej wskazują na szerokie poparcie dla NATO, także we Włoszech” – zauważył.

„Musimy być gotowi na drugą falę zakażeń”- dodał Stoltenberg, podkreślając: „Trzeba wzmocnić naszą odporność, by nie utracić kontroli nad infrastrukturą o krytycznym znaczeniu”.

Szef paktu wystosował także ostrzeżenie dotyczące technologii 5G chińskiej firmy Huawei: „Sojusznicy powinni unikać zagranicznych inwestycji, które mogą naruszyć poufność naszej komunikacji”.

z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)