Szukaj

Ile trzeba zainwestować w start-up technologiczny?

Team, który pracuje nad aplikacją Pitch, mającą ambicję zastąpić PowerPointa, zebrał 50 milionów dolarów

Jeśli myślisz, że start-up technologiczny generuje zysk przy minimalnej inwestycji, to szanse że tak będzie są takie jak na trafienie szóstki w totolotka. Start-up, który ma za zadanie wymyślić i zbudować alternatywę dla PowerPointa ma finansowanie na poziomie 50 milionów dolarów. Wśród założycieli są między innymi założyciele Instagrama Kevin Systrom i Mike Krieger.

Innowacja w starej niszy

Rynek aplikacji szuka nowych nisz, tymczasem jest wiele przestarzałych aplikacji, które można wymyślić na nowo, jak chociażby software do prezentacji. Najbardziej znany Power Point został wprowadzony na rynek 1987 r. i przez ponad 30 lat nie doczekał się realnej alternatywy, tymczasem możliwości techniczne i potrzeby którym służy zmieniły się diametralnie. Dlatego konsorcjum firm tworzących aplikacje dla biznesu założyło start-up Pitch, którego celem jest wymyślenie prezentacji na nowo.

Nawet South Park z tego kpi

O tym, że prezentacje są nudne, wiedzą pracownicy firm i dzieci w szkole. I nie jest to tyle problem nudnej treści, ale środowiska cyfrowego, które nie umożliwia ciekawego ich pokazania. Edward Tufte w Magazynie Wired pisał o tym w felietonie “Power Point is Evil” (“Power Point to zło”). Z kolei Gardiner Morse w Harvard Business Review w artykule “Crap circles” (Gówniane grafy) zauważał, że nie każdy ładny diagram ma sens. Nawet w kreskówce South Pak w odcinku “Gnomy” pojawia się absurdalna prezentacja modelu biznesowego złożonego z 3 kroków “1. Collect underpants, 2. ?, 3. Profit” (1. Zebrać majtki, 2. ?, 3. Zysk).

Wiedzą co robią

Pitch powstał z inicjatywy i przy wsparciu firmy Slack, która dostarcza popularny komunikator biznesowy. Wśród inwestorów są między innymi twórcy Instagrama oraz założyciele innych znanych projektów informatycznych. Funkcję CEO objął Christian Reber – znany ze stworzenia aplikacji Wunderlist do zarządzania zadaniami w chmurze, która obecnie funkcjonuje jako Microsoft To Do. Firma posiada fizyczne biuro w Berlinie i zatrudnia ponad 40 osób. Projekt powstał w 2018 r. i na razie ciągle pracuje nad wersją beta, na której testowanie można się zapisać. Wygląda jednak całkiem poważnie, przede wszystkim za sprawą pokaźnego budżetu łącznie 50 milionów dolarów. Oczywiście samo finansowanie i doświadczona ekipa nie gwarantują sukcesu, ale chyba każdy im kibicuje. Projekt nie poszukuje obecnie dodatkowego finansowania, ale za to rozwija kapitał ludzki i ma interesujące oferty pracy.

Założyciele Pitch’a | materiały prasowe