Idealnie czyste naczynia – jaki detergent do zmywarki?

Lśniące kieliszki, ulubione filiżanki, zestaw delikatnych talerzy… Ekskluzywne naczynia są naszą wizytówką. Stanowią doskonałe dopełnienie wykwintnej kolacji, lecz potrafią także poprawić nam nastrój podczas porannego picia kawy. Co zrobić, by po myciu w zmywarce nie straciły blasku?

jaki detergent do zmywarki 01Mit niedomytych naczyń

Po pierwsze, warto raz na zawsze rozprawić się z mitem niedomytych naczyń. To, że czasami ze zmywarki wyjmujemy niezbyt czyste kubki czy talerze, najczęściej związane jest po prostu z nieprawidłową jej obsługą. Nieodpowiednie załadowanie zmywarki, wybór niewłaściwego programu, a w końcu użycie niskiej jakości detergentów… Wszystko to sprawia, że na naczyniach pojawiają się smugi lub nie znikają z nich wszystkie zabrudzenia. Tymczasem naczynia myte w zmywarce mogą być idealne – dzięki możliwości wykorzystania silniejszych środków czyszczących oraz o wiele cieplejszej wody niż w przypadku mycia ręcznego możemy liczyć na naprawdę świetnie efekty.

Płyn to nie wszystko

Podstawą udanego czyszczenia naczyń w zmywarce jest wybór odpowiedniego płynu. W tym przypadku warto postawić na wysoką jakość, a niekoniecznie wybierać najtańsze rozwiązanie. Zapomnijmy też o wlewaniu do zmywarki płynu do mycia naczyń – pieni się on mocno, a zbyt duża ilość piany może nawet spowodować zwarcie i awarię. Płyn umieszczamy przed każdym myciem w specjalnym dozowniku, a zamiast niego możemy też użyć odpowiedniego proszku bądź żelu, oczywiście przeznaczonego do tego celu. Jeśli chcesz wiedzieć, jaki płyn do zmywarek wybrać, możesz skorzystać z porad zamieszczonych np. na zmywajwzmywarce.pl. Dobrym rozwiązaniem będzie też zakup tabletek wielofunkcyjnych, które łączą w sobie funkcje różnych detergentów, np. płynu i soli do zmywarek.

Nabłyszczacz i sól

Aby naczynia były lśniące i nie straciły swojego oryginalnego, pełnego świeżości wyglądu, konieczne jest także korzystanie z dobrego nabłyszczacza oraz soli do zmywarek. Nabłyszczacz wlewamy do specjalnego wlewu raz na jakiś czas – najczęściej jego brak sygnalizuje nam specjalna kontrolka lub miernik jego poziomu. Jest on uwalniany podczas płukania, a jego obecności zawdzięczamy m.in. brak smug czy charakterystycznych śladów kropli na szkle. Sól do zmywarki umieszczamy regularnie w przeznaczonym do tego otworze. Pomaga ona zmiękczać wodę i zapobiegać osadzaniu się kamienia. Dzięki temu na naczyniach nie pojawiają się mało estetyczne plamy oraz zacieki, a samo urządzenie dłużej będzie funkcjonować bez zarzutu.

Odpowiednie detergenty zapewnią naszym naczyniom nie tylko idealną czystość, lecz także niepowtarzalny blask. Warto poświęcić nieco czasu na wybór właściwych środków czystości.

Tekst: autor zewnętrzny, fot. m01229 CC BY 2.0