Historia marki L’Oreal Paris

Wszystko zaczęło się od farby do włosów. Dzięki jej zastosowaniu włosy miały być, jasne i miękkie, a w rezultacie przypominać anielską aureolę

To właśnie od łacińskiej wersji tego słowa – aureale – pochodzi nazwa firmy. L’Oreal Paris to obecnie jeden z największych producentów kosmetyków, który od ponad 100 lat towarzyszy kobietom na całym świecie w codziennej pielęgnacji, makijażu i stylizacji włosów

Marka L’Oreal została założona w 1907 oku przez chemika Eugene Schuellera. W zaciszu swojego niewielkiego mieszkania przygotował nieszkodliwą formułę farbującą włosy. Preparat okazał się na tyle skuteczny, że pozwalał nie tylko osiągnąć kosmyki o naturalnych odcieniach, ale także pozostawiał włosy w dobrej kondycji. Farba szybko stała się kosmetycznym hitem, a przedsiębiorczy chemik opatentował swój pomysł. W dzisiejszych czasach stworzona przez niego marka to prężnie działające przedsiębiorstwo, które cieszy się zasłużoną renomą, a wszystkie nowości L’Oreal Paris to wielkie wydarzenia na rynku kosmetycznym.

Z naukowym zacięciem

Po sukcesie farby do włosów Schueller nie próżnował. Tworzył nowe linie kosmetyków pielęgnacyjnych przeznaczone do stosowania w salonach fryzjerskich. Jego mydła i szampony, podobnie jak innowacyjna farba do włosów, opierały się na specjalnie opracowanej recepturze. Była ona wynikiem długich badań oraz analiz laboratoryjnych. Sam Schueller zasłynął jako tytan pracy, który narzucał sobie i swoim współpracownikom reżim wielu godzin spędzonych w laboratorium.

Inwestycja w marketing

Przełomowym momentem w dziejach marki był dzień, kiedy do jej zespołu dołączył student bez dyplomu, Francois Dalle. Pełniący początkowo rolę asystenta, dzięki swojemu talentowi do zarządzania, szybko awansował na stanowisko dyrektora zarządzającego. To właśnie on sprawił, że firma zaczęła się jeszcze prężniej rozwijać – zainwestował w badania naukowe i przede wszystkim w promocję oraz nowe kanały sprzedaży. Wtedy też kosmetyki L’Oreal trafiają z aptek do drogerii i salonów kosmetycznych. Po śmierci Schuellera firmę przejmuje jego córka, Liliane Bettencourt, która jest obecnie jedną z najbogatszych osób we Francji.

Patent na sukces

Skuteczność kosmetyków marki L’Oreal Paris to zasługa badań naukowych. Obecnie są one prowadzone na jeszcze większą skalę, niż za czasów Schuellera czy Dalle. W 10 ośrodkach badawczych firma skupia naukowców specjalizujących się w różnych dziedzinach – biologii, chemii i medycynie – dzięki czemu możliwe jest opracowanie formuł przyjaznych dla ludzkiej skóry. Praca zespołu liczącego prawie 3 000 naukowców przynosi efekty – laboratoria L’Oreal rocznie zgłaszają przeszło 400 patentów.

Obecnie marka może poszczycić się szeroką ofertą produktów skierowanych do kobiet. Pośród wielu preparatów znajdują się nie tylko farby do włosów, ale tez kosmetyki do makijażu, pielęgnacji skóry, a także pielęgnacji i stylizacji włosów. Od lat w reklamach L’Oreal można oglądać gwiazdy kina i modelingu, jak Kate Moss, Penelope Cruz, Beyonce Knowles, Claudię Schiffer, Scarlett Johanson czy Blake Lively.