Szukaj

Gdynia tworzy miasto przyszłości ze startupem Vooom

Przełom dla transportu publicznego i mobilności miejskiej w Polsce
wiceprezydent Miasta Gdynia Bartosz Bartoszewicz i prezes Vooom Włodzimierz Łoziński

11 grudnia wiceprezydent Miasta Gdynia Bartosz Bartoszewicz podpisał ze startupem Vooom, list intencyjny wyrażający chęć współpracy obu stron w celu promocji nowoczesnej mobilności miejskiej i idei pojazdów współdzielonych

Gdynia od lat przeciera w Polsce technologiczne szlaki, stawiając na inteligentne wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań typu „smart city” w przestrzeni miejskiej. Realizując takie projekty jak „Karta Mieszkańca”, czy wielofunkcyjna aplikacja „Gdynia.pl”, miasto dało się poznać jako świetny inkubator nowoczesnych narzędzi nie tylko w kraju, ale także w całej Europie. To także aktywne działania na rzecz środowiska, dialogi społeczne, debaty i promowanie projektów proekologicznych takich jak np. zakup bezemisyjnych trolejbusów.

Współpraca strategiczna z Vooom, startupem z branży mobility, który kieruje się interesem społecznym oraz promuje do niedawna zupełnie nieznaną w Polsce ideę zielonego transportu multimodalnego jest przełomowym wydarzeniem w kraju. Firma dostarczy Gdyni technologię Planera Multimodalnego opartego na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym. Zaimplementowanie jej w aplikacji Gdynia.pl pozwoli mieszkańcom na wyznaczanie optymalnych tras podróży dowolnie łącząc ze sobą środki transportu współdzielonego takie jak bezemisyjne samochody na minuty, hulajnogi, skutery i komunikację miejską.

“Najwygodniejsza trasa łącząca dwa punkty z wykorzystaniem różnorodnych środków transportu? Wymuszenie przestrzegania ograniczeń w parkowaniu hulajnóg? Uwzględnienie natężenia ruchu pojazdów? Promocja aktywności fizycznej? To wszystko już teraz dzięki naszemu rozwiązaniu będzie dostępne dla mieszkańców Gdyni, a to dopiero początek” – mówi dr inż. Radosław Nielek dyrektor B&R Vooom, członek Rady Stowarzyszenia Mobilne Miasto.

Powstanie jeden wspólny miejski ekosystem, który pomoże przekonać mieszkańców Gdyni do pozostawienia swoich prywatnych samochodów w garażach lub w ogóle rezygnacji z ich posiadania czy kupna.

Aplikacja Gdynia.pl to jedna z pierwszych i najbardziej zaawansowanych inicjatyw tego typu w Polsce. Oferuje mieszkańcom m.in dostęp do elektronicznego dziennika, zarządzanie nieobecnościami dzieci w przedszkolach publicznych, kartę mieszkańca, prognozę pogody, aktualności, nadchodzących wydarzeń w mieście, monitorowanie utrudnień w ruchu czy umówienie się online do urzędu. Do tej ogromnej ilości funkcji dołączy sekcja Transport, implementująca Planer Multimodalny i komunikację miejską, dostarczając wszystkich potrzebnych informacji do wygodnej i intuicyjnej podróży.

„Idea Smart City wyznacza cyfrowe ambicje naszego miasta i już dziś Gdynia jest wskazywana jako wzór jej realizacji, nie tylko w Polsce. Nieustannie pracujemy nad podnoszeniem jakości usług oferowanych gdynianom. Celem jest przybliżenie miasta jego mieszkańcom w wielu obszarach ich codziennego życia” – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Miasta Gdyni.

Działania Vooom i Miasta świetnie wpisują się w ogłoszoną kilka dni temu przez UE „Strategię na rzecz inteligentnej i zrównoważonej mobilności”. Komisja Europejska zobowiązuje się w tym dokumencie do wspierania rozwoju technologii MaaS (Mobility-as-a-Service) i transportu multimodalnego, które w niedalekiej przyszłości mają przyczynić się do spadku ilości emitowanych spalin i poprawy jakości życia mieszkańców. UE rozpoznaje te dwa oraz inne rozwiązania jako przyszłość transportu w Europie. Podczas gdy unijne plany są rozłożone na co najmniej kilka następnych lat, w Polsce możemy już się pochwalić przełomową współpracą Gdynia-Vooom.

Vooom działa na rzecz poprawienia jakości życia w miastach za pomocą zaawansowanych rozwiązań informatycznych wspierających rozwój usług MaaS. Misją firmy jest zmniejszenie ruchu na ulicach polskich miast i redukcja liczby prywatnych samochodów na drogach. Spółka na swoje innowacyjne rozwiązania pozyskała prawie 4 mln zł ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w ramach konkursu “Szybka Ścieżka” organizowanego przez NCBR, a także inwestycję kapitałową banku ING.

“Przy dobrze zintegrowanym ekosystemie transportu multimodalnego z komunikacją miejską i aktywnej polityce władz miasta, własne auto z czasem stanie się mniej praktyczną oraz bardziej kosztowną alternatywą. Takie przedsięwzięcie wymaga przede wszystkim bliskiej i otwartej współpracy lokalnych władz i sektora prywatnego” – mówi Włodzimierz Łoziński, CEO Vooom.

Współpraca Gdyni z Vooom daje szansę na wypracowanie wzorcowego rozwiązania, a po jego wdrożeniu śladem Gdyni mogą pójść inne miasta.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Projekt realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Szybka Ścieżka / Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa.

źródło: Vooom