Szukaj

Obowiązujące przepisy prawa nakładają na producentów żywności ściśle określone obowiązki w zakresie zawartości i firmy etykiety produktowej. Skomplikowane regulacje prawne w kwestii etykiet, mimo iż zostały wprowadzone z myślą o bezpieczeństwie konsumentów, nie ułatwiają im dokonywania właściwych wyborów zakupowych i rozumienia napisów na etykietach. Pomocą służy konsumentom nowy serwis edukacyjny – Etykietapodlupa.pl

etykiety pod lupa

Polacy coraz częściej szukają produktów żywnościowych, które zawierają jak najmniej konserwantów i sztucznych barwników. Informacja o składzie produktu i użytych dodatkach powinna znaleźć się na etykiecie produktowej. Potencjalny konsument powinien mieć możliwość poznania składników produktu wraz z ich ilością i rodzajem.

W myśl aktualnie obowiązujących przepisów prawa producenci mają obowiązek podawania składu produktów na etykiecie umieszczonej na opakowaniu. Produkty bardziej złożone, zawierające kilka lub kilkanaście dodatków będą się legitymowały gęsto zapisaną etykietą, z której nie wszystko może być zrozumiałe dla potencjalnego konsumenta. Odpowiedzią na oczekiwania konsumentów i ich prawo do powzięcia informacji o produkcie przed zakupem jest akcja edukacyjna „Etykieta pod lupą”, której celem jest jak najszersze poinformowanie konsumentów zarówno o regulacjach prawnych dotyczących etykiet produktowych, jak i dostarczenie odpowiedniej wiedzy na temat powszechnie stosowanych w produkcji żywności barwników, konserwantów, przeciwutleniaczy czy zagęszczaczy.

Jednym z narzędzi rozpoczynającej się kampanii edukacyjnej jest serwis internetowy www.etykietapodlupa.pl. W serwisie można znaleźć interesujące artykuły na temat składu produktów żywnościowych oraz wypowiedzi ekspertów z zakresu odżywiania i znakowania produktów. Warty polecenia jest słowniczek, w którym odwiedzający stronę odnajdą objaśnienia wszystkich symboli E stosowanych w produkcji żywności. Odwiedzający stronę mogą wziąć udział w testach zakupowych, jak również nadesłać do redakcji serwisu zabawne zdjęcie etykiety z zaskakującym opisem, jak np. napój owocowy bez grama owoców w składzie. Serwis uczy, jak prawidłowo czytać etykiety, jak wybierać najlepsze jakościowo produkty, na co zwracać szczególną uwagę czytając skład produktu.

Warto, aby konsumenci poznali swoje prawa w zakresie znakowania produktów żywnościowych i wiedzieli, co kupują i jedzą.

Tekst: autor zewnętrzny, fot. Nicolas Nova CC BY 2.0