Ene Due De – Festiwal Designu dla dzieci

31 maja i 1 czerwca 2014 roku w Concordia Design w Poznaniu odbędzie się IV edycja Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci. To wydarzenie w pełni poświęcone naszym najmłodszym odbiorcom. To dwa dni tworzone dla nich i przez nich. W programie blisko 400 miejsc na warsztatach rozwijających kreatywność i innowacyjność dzieci, spektakle dla najmłodszych Studia Teatralnego Blum i kiermasz dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Najważniejszym punktem na mapie festiwalu jest interaktywna wystawa Ene Due De w pełni zaprojektowana i stworzona przez dzieci dla dzieci.

Ene Due De IV Festiwal Designu i Kreatywności dla Dzieci z nową nazwą i udoskonaloną formułą będzie miał swój finał 31 maja – 1 czerwca, każdego dnia od 11.00 do 17.00. Dlaczego Ene Due De? Ponieważ jesteśmy mądrzejsi o doświadczenia z poprzednich edycji i mamy dojrzalszą wizję tego, na czym nam zależy. Wyliczamy najważniejsze pojęcia i osiągnięcia i na pierwszym miejscu zdecydowanie plasuje się Ene Due De.sign. Poznański festiwal jest pierwszym w Polsce, w którym projektowanie jest najważniejsze i którego centralnym wydarzeniem jest wystawa w
pełni tworzona przez dzieci. Najmłodsi stają się projektantami i razem z ekspertami uczestniczą w „dorosłym” procesie projektowym. Festiwal jest finałem tego twórczego procesu, który rozpoczynał się warsztatami kilka tygodni wcześniej.  Oprócz tego, chcąc pobudzać kreatywność najmłodszych, odwiedzający (mali i duzi) będą mogli wziąć udział w warsztatach, obejrzeć spektakle i zrobić zakupy.

Idea Festiwalu

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w maju 2011 roku i była to pierwsza tego typu impreza w Polsce. Od pierwszej edycji głównym celem festiwalu jest pobudzanie kreatywności i innowacyjności, która jest naturalną cechą wszystkich dzieci. Ostatnią, III edycję festiwalu odwiedziło kilka tysięcy osób. Ponieważ stale zdobywamy nowe doświadczenia wynikające z obserwacji dzieci, zmienia się również koncept festiwalu. Ciągle szukamy nowych produktów, warsztatów i innych aktywności, dzięki czemu z roku na roku robi się coraz ciekawiej.

Interaktywna wystawa

Pokazujemy eksponaty przygotowane przez dzieci i stwarzamy im warunki do tworzenia nowych. Wystawa Ene Due De to autorski koncept, który zakłada tworzenie eksponatów przez dzieci i dla dzieci. Każdy eksponat ma swojego partnera (może to być firma lub instytucja) – żeby go stworzyć dzieci spotykają się na warsztatach kilka tygodni przed festiwalem i wspólnie nad nim pracują. Na tegorocznej wystawie znajdą się m.in. prototypy prawdziwej biżuterii zaprojektowanej przez dzieci dla mam, drzewo, które jest świetlną, napędzaną korbkami i oszczędzającą prąd instalacją, czy poduszkowiec – miękki i przyjazny pojazd stworzony z masy poduszek. Wystawa prezentowana podczas festiwalu jest efektem przedfestiwalowych warsztatów. Dodatkowo, przy każdym eksponacie znajduje się stanowisko interaktywne, które pozwala małym odwiedzającym stworzyć swój własny, kolejny eksponat, który można z sobą zabrać do domu. Dzięki temu wszystkie dzieci stają się współtwórcami wystawy, a ona sama zmienia się przez cały festiwal. Wystawa z eksponatami małych projektantów będzie pokazywana nie tylko w Poznaniu – będzie jeździła po całym kraju i uczestniczyła w wielu ciekawych wydarzeniach i innych festiwalach. Kiermasz dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Pokazujemy i kupujemy dobrze zaprojektowane produkty dla dzieci. Książki, zabawki, ubrania, akcesoria – dla rodziców kiermasz to wspaniała okazja do zakupów dobrze zaprojektowanych produktów dla dzieci, a dla polskich marek – doskonały sposób na promocję własnych produktów. Wśród wystawianych marek są takie, jak na przykład Wydawnictow Zakamarki i Dwie Siostry oraz Bazgroszyt, Szare Myszy, Follow the fox. To polscy projektanci, których najlepsze produkty będą dostępne podczas Fesiwalu. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że wszystkie rzeczy można kupić w jednym miejscu, a przyjemność zakupów połączyć z udziałem w warsztatach czy rodzinnym obiadem w restauracji. Tutaj również niespodzianka – na dziecięcym festiwalu designu i kreatywności również menu zostało stworzone specjalnie dla dzieci – z pewnością będzie w czym wybierać i nawet największe niejadki znajdą dla siebie jakiś smakołyk.

Warsztaty

Czas na kreatywne zajęcia w grupach dla maluchów i dla starszaków, dla tych, którzy lubią tworzyć, budować, zmieniać i wymyślać – podczas dwóch weekendowych dni festiwalu proponujemy kilkanaście różnych warsztatów. Wszystkie z nich pobudzają kreatywność, rozwijają wyobraźnię, pozwalają stworzyć coś osobistego, co można z sobą zabrać do domu gwarantując dobrą zabawę. Program warsztatów ogłaszamy zazwyczaj kilka tygodni przed festiwalem i wtedy również zaczynamy prowadzić zapisy. Już teraz jednak wiadomo, że będzie można między innymi wraz z projektantką Magdą Hasiak zaprojektować z starej sukienki nową, polecieć w kosmos zaprojektowaną przez siebie rakietą NASA, zostać profesjonalnym DJ’em mixującym i tworzącym muzykę, czy stworzyć makietę budynku Szkoły Marzeń. Godny uwagi jest również warsztat organizowany przez Instytut Adama Mickiewicza, podczas którego mali
projektanci będą projektować dziecięcy gadżet promujący Polskę za granicą. Koszt wzięcia udziału w warsztatach jest naprawdę niewielki, to 25 zł za osobę tak, aby nie stwarzać ograniczeń – warsztaty dostępne są przecież dla wszystkich mieszkańców miasta (i nie tylko!). Zapisy na warsztaty właśnie ruszyły!

Inne przyjemności

Najmłodszych widzów (1,5-5 lat) wraz z rodzicami zapraszamy na spektakle niezwykle popularnego Studia Teatralnego Blum, a także organizowane przez nie dziecięce karaoke. Po kreatywnym wysiłku dzieci razem z opiekunami mogą w specjalnie przygotowanej strefie wypoczynku leżąc na wygodnych pufach. Po warsztatach, obejrzeniu wystawy i innych atrakcjach, maluchy mogą też odpocząć grając w planszowe gry i zabawy. Całe 2 festiwalowe dni są wypełnione kreatywnymi atrakcjami po brzegi – czas spędzony na festiwalu Ene Due
De na pewno nie będzie stracony!

Więcej informacji: www.concordiadesign.pl

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe organizatora