Eko przytulanie

Wywiad z Gosią Dzierżewicz, założycielką marki Tulaki

Miękkie jak poduszka, zaprojektowane w taki sposób, by w 100% wykorzystać dostępny materiał. Co to takiego? Stworzone do przytulania Tulaki! O tych wyjątkowych zabawkach, nie tylko dla najmłodszych, postanowiliśmy porozmawiać z ich twórczynią – Gosią Dzierżewicz

Skąd pomysł na tego typu działalność? Dlaczego akurat zabawki?

W zasadzie wszystko zaczęło się od końca, czyli od materiału. Nie myślałam o ani o rynku, ani o grupie docelowej, ani o zabawkach. Tulaki powstały w ramach działania Pracowni ZERO – grupy projektowej, w której działałam jeszcze na studiach. Szukając inspiracji pozyskiwaliśmy odpady produkcyjne, które służyły nam jako materiał do projektowych eksperymentów. Jednym z takich odpadów była biała, pikowana wzdłużnie tkanina pościelowa. Postanowiłam, że spróbuję maksymalnie wykorzystać jej właściwości – cięłam, szyłam i testowałam. Właśnie tak powstał pierwszy, prototypowy Tulak, który tak spodobał się moim znajomym i ich dzieciom, że zmotywowało mnie to wprowadzenia tego projektu na rynek.

Tulaki to zabawki eko – na czym polega ich ekologiczność, z jakich materiałów i w jaki sposób są wytwarzane?

Nasze produkty szyjemy z odpadów produkcyjnych z fabryki pościeli w Płońsku. Czasem pracownicy fabryki znajdują skazy na pociętych już arkuszach tkaniny – taki arkusz trafiał dotychczas do magazynu i czekał na utylizację. Teraz czeka na produkcję Tulaków!

Jednak o ekologiczności Tulaków nie świadczy tylko materiał z recyklingu, ale także redukcja jego ilości: wykrój został opracowany tak, że zupełnie nic się nie marnuje. Kształt wynika z matematycznych podziałów dostępnych arkuszy, a ewentualne ścinki wypełniają miękkie brzuszki Tulaków.

Jak wygląda proces projektowania kolejnych wersji zabawek? To zasługa jedynie projektantów, czy pod uwagę brana jest również opinia najmłodszych użytkowników?

Kolejne wersje Tulaków są podporządkowane założeniom eko i tego chcemy się trzymać. Dla nas ważne są mądre i przemyślane produkty. Wiemy, że takie podejście doceniają też nasi klienci – mali i duzi. Dzieciom podoba się to, że ich towarzysz ma swoją historię.

Z Gosią Dzierżewicz, założycielką marki http://tulaki.pl, rozmawiała: Justyna Zajdel, zdjęcia: Gosia Dzierżewicz, Kamil Fiedorow