E PIT-y 5 korzyści systemu rozliczeń w firmie

Jedną z największych zalet komputeryzacji jest automatyzacja niektórych procesów które żywym ludziom mogłyby zająć mnóstwo czasu za który pracodawca musiałby zapłacić. Tzw. e-PIT-y są właśnie jednym z takich rozwiązań. Jak przyznają zarówno pracodawcy, jak i sami pracownicy, nie tylko ci zatrudnieni w księgowości, ich przydatność naprawdę trudno byłoby przecenić. Oto największe korzyści z wykorzystania tych prostych programów.


Usprawnienie rozliczania
Aby rozliczyć się za pomocą e-PIT-u, wystarczy postępować zgodnie z sugestiami programu komputerowego. To niezwykle usprawnia cały proces – gdy rozliczamy się na papierze i nie jesteśmy pewni co wpisać w daną rubrykę, ustalenie poprawnego sposobu jej wypełnienia zajmuje zazwyczaj sporo czasu. Program komputerowy prowadzi nas natomiast przez wszystkie kroki, a naszym jedynym zadaniem pozostaje podawanie danych zgodnych z prawdą. To udogodnienie dla wszystkich – pracownika, pracodawcy, a nawet urzędu skarbowego.
Oszczędność papieru
To nie tylko kwestia ekologii (która oczywiście również jest ważna), ale również pieniędzy – przechowywanie danych na komputerze (lub, co ostatnio robi dużą karierę, w tzw. chmurze) jest po prostu o wiele tańsze. Papier, w porównaniu do danych komputerowych, ma jeszcze kilka innych wad, np. jest bardziej podatny na zniszczenie, trudniej go zabezpieczyć i zajmuje fizycznie dużo miejsca, zwłaszcza w przypadku firm zatrudniających znaczną liczbę osób.
Szybkie przetwarzanie danych
Wszystkie dane wprowadzone do e-PIT-u mogą być na bieżąco archiwizowane i przetwarzane. Dzięki temu zarówno pracodawca, jak i Urząd Skarbowy, mają możliwość szybkiego tworzenia statystyk i wyłapywania wszelkich nieprawidłowości. Przetwarzanie danych zgromadzonych na papierze jest niezwykle uciążliwe i czasochłonne, a do tego, aby przeprowadzić większość niezbędnych operacji, i tak prędzej czy później musiałyby zostać wprowadzone do komputera. Skoro można to zrobić z poziomu szeregowego pracownika – po co dublować pracę?
Mniejsza omylność
Czynnik ludzki – niestety – bywa omylny. Dotyczy to nawet najbardziej doświadczonych księgowych. Istnieją co prawda sytuacje, w których bezduszność komputerów stanowi wadę, bo nie są one zdolne do improwizacji, jednak rozliczanie PIT-ów na pewno do nich nie należy. Chodzi tu po prostu o rzetelne zgromadzenie danych zgodnych ze stanem faktycznym. Im mniej będzie okazji do pomyłek, tym lepiej. Improwizacja w tej dziedzinie zupełnie nie jest wskazana.
Wygoda
Wklepywanie danych za pomocą klawiatury dla zdecydowanej większości pracowników będzie po prostu wygodniejsze niż wprowadzanie ich za pomocą długopisu. Ponadto większość niezbędnych obliczeń program wykona za nich – to kolejne ogromne udogodnienie. E-PIT-y są również wygodne dla podmiotu, który je zbiera, wysyła, przetwarza – wszystko odbywa się za pomocą kilku kliknięć i wciągu maksymalnie kilku minut.
Niezależnie od tego, na jaką skalę działa Twoja firma, program wspomagający rozliczenia PIT na pewno usprawni jej pracę.