Szukaj

Dużo się dzieje w Afryce Wschodniej

Andersen Global powiększa swój zasięg w Afryce Wschodniej
fot. Heimo Liendl @ flickr.com CC BY-ND 2.0

Obecność w Afryce jest ambicją współczesnych mocarstw. Dżibuti – była kolonia francuska – jest mało popularnym turystycznie państwem, ale pozostaje w centrum zainteresowania, ze względu na swoje strategiczne położenie. Ten mały kraj znajduje się bowiem nad cieśniną Bab al-Mandab, która strzeże wejścia na Morze Czerwone i dalej do Kanału Sueskiego. Dżibuti jest więc dla szlaku z Europy na Daleki Wschód tym, czym Gibraltar dla Morza Śródziemnego

Ponieważ kraj nie ma ani zasobów naturalnych, a sąsiednie państwa borykają się z kryzysem politycznym i ekonomicznym, rząd wynajmuje powierzchnię pod zagraniczne bazy wojskowe. Znajdują się tam oczywiście bazy francuskie i amerykańskie, ale także baza hiszpańska, włoska i – o dziwo – pierwsza zagraniczna baza Japonii. Ostatnio pojawiła się również baza chińska, co wpisuje się w ekspansję tego kraju na kontynencie afrykańskim. Chiny planują również rozbudowę portu handlowego oraz budowę kolei do sąsiednich państw, co z jednej strony może wpłynąć pozytywnie na gospodarkę kraju, ale z drugiej wiąże się z faktycznym uzależnieniem od mocniejszego partnera.

O tym jak duża jest skala zagranicznych inwestycji może świadczyć otwarcie oddziału firmy konsultingowej Andersen. Wielkie firmy konsultingowe zawsze pojawiają się tam, gdzie następują dynamiczne przeobrażenia gospodarcze, co pamiętamy z własnego podwórka.

Wykorzystując w dalszym ciągu silną pozycję organizacji w Afryce Wschodniej, Andersen Global wchodzi na rynek wschodzący Dżibuti dzięki umowie o współpracy z mającą siedzibę w mieście Dżibuti kancelarią Cabinet Avocats & Associés (CAA).

Założona w roku 2015 CAA jest kancelarią oferującą kompleksowe usługi prawne, obsługującą klientów z różnych sektorów, w tym m.in. prawa morskiego, inwestycyjnego, infrastrukturalnego, prawa przedsiębiorstw i handlowego oraz podatkowego i sporów prawnych. Na czele kancelarii stoją wspólnicy Mohamed Abayazid i Ahmed Abdourahman, a w skład jej personelu wchodzi sześć osób, które reprezentują szerokie grono klientów, od firm zagranicznych po inwestorów międzynarodowych.

„Dzięki naszej kulturze pracy i wartościom zbudowaliśmy mocne relacje z naszymi klientami oraz dobrą renomę w kraju – mówią Mohamed i Ahmed. – Cieszymy się z perspektywy zrobienia kolejnego kroku w kierunku rozwoju dzięki nawiązaniu współpracy z Andersen Global. Pozwoli ona płynnie zapewnić naszym klientom najlepsze w swojej klasie usługi prawno-podatkowe poprzez firmy członkowskie i współpracujące Andersen Global”.

„Afryka pozostaje ważnym rynkiem dla globalnych interesów, a możliwości CAA tworzą wspaniałe synergie z naszą już i tak solidną platformą na kontynencie – powiedział Mark Vorsatz, przewodniczący i dyrektor generalny Andersen Global. – Nawiązanie współpracy z Mohamedem, Ahmedem i ich zespołem daje naszej organizacji przewagę konkurencyjną w Dżibuti i całej Afryce Wschodniej oraz poszerza nasz zasięg, dzięki czemu możemy jeszcze lepiej obsługiwać naszych klientów”.

Andersen Global to międzynarodowe stowarzyszenie zrzeszające odrębne pod względem prawnym, niezależne kancelarie członkowskie zatrudniające specjalistów podatkowych i prawników z całego świata. Utworzona w 2013 roku przez amerykańską firmę członkowską Andersen Tax LLC, Andersen Global skupia obecnie ponad 6 tys. specjalistów z całego świata, a dzięki swoim kancelariom członkowskim i współpracującym jest obecne w ponad 207 miejscach na świecie.

Andersen Global powiększa swój zasięg w Afryce Wschodniej
Port w Dżibuti | fot. United Nations Photo @ flickr.com CC BY-NC-ND 2.0
źródło: Andersen Global, PAP za PR Newswire
wstęp: Szymon Wachal