Moda na bonsai ogarnęła Europe i Polskę na dobre. Te prestiżowe drzewka zdobią siedziby znanych firm, luksusowe hotele, salony spa i prywatne rezydencje. Co takiego jest w tych wspaniałych roślinach, że coraz więcej z nas decyduje się na rozpoczęcie niezwykłej przygody z bonsai? 

Bonsai oznacza żywe drzewo umieszczone w płaskim naczyniu. Dzięki odpowiedniemu przycinaniu korzeni i pędów rozwija się w miniaturowej skali. Swoją pełnię sztuka ta osiągnęła w Japonii. Pochodzi natomiast z Chin, gdzie już przed 2000 lat tworzono miniaturowe, żywe krajobrazy na ceramicznych tacach.

W świecie zachodnim bonsai systematycznie zdobywa popularność od lat siedemdziesiątych XX wieku. Top Menedżerowie banków inwestycyjnych i firm doradczych, zachwyceni filozofią azjatyckiej sztuki traktowali ją jako doskonały sposób na odskocznię od stresu związanego z pracą. Bonsai jako forma medytacji i wyciszenia  od zawsze stanowił synonim harmonii i długowieczności.

Uprawa bonsai nie jest trudna, ale wymaga cierpliwości i konsekwencji. Pozwala rozwijać takie cechy jak systematyczność i odpowiedzialność. Te niezwykłe drzewka dają właścicielowi jeszcze coś wyjątkowego. Jest to poczucie udziału w procesie twórczym, który może trwać przez wiele lat i przechodzić z ojca na syna. Najstarsze okazy często liczą sporo ponad sto lat, a ich wartość rośnie podobnie jak wartość dzieł sztuki. Różnica jest tylko taka, że drzewko bonsai nigdy nie jest dziełem skończonym.

Warto obalić kilka mitów o bonsai, głównie jako roślin trudnych do utrzymania w warunkach domowych. Każdy z nas jest w stanie cieszyć się pięknym i zdrowych drzewkiem w  pod warunkiem wyrobienia w sobie  systematyczności w jego opiece. W praktyce sprowadza się do regularnego podlewania rośliny i umożliwienia jej dostępu do naturalnego światła.

Ekskluzywność bonsai wynika głównie z jego wymiaru filozoficzno-ponadczasowego. Ważniejsze od ceny, która wcale nie jest tak wysoka jak mogłoby się wydawać, jest zrozumienie, jaki okaz będzie dla nas odpowiedni. Powinien bowiem odpowiadać wnętrzu, w którym ma przebywać, oraz naszemu charakterowi. To gwarantuje, że drzewko będzie właściwie się rozwijać, pięknie wyglądać i zdobić wnętrza naszych domów  mieszkań i miejsc pracy.

„Nasz podstawowy cel to edukacja i wprowadzanie ludzi w tajniki sztuki bonsai. Do każdego klienta podchodzimy zawsze indywidualnie. Przed każdym zakupem długo i szczegółowo rozmawiamy, aby wspólnie zdecydować jaki gatunek drzewka, rozmiar a nawet kolor doniczki będzie najlepszy dla danej osoby. Zależy nam na świadomych klientach, którzy chcą odpowiedzialnie podejść do tematu i czerpać satysfakcję z posiadania i prawidłowego postępowania z drzewkiem.” – mówi właściciel  Bonsai Shopu z Galerii Krakowskiej.

Rzeczywiście. Osoby, które posiadają już bonsai chętnie dzielą się swoimi osiągnięciami i często spotykają się, aby zwyczajnie porozmawiać o swojej pasji. Niektórzy z nich gromadzą całe kolekcje. W Polsce liczba osób pasjonujących się tą niezwykłą sztuką rośnie z roku na rok, bez względu na wiek i  płeć.

Bonsai Shop jako jedyny w Polsce oferuje całoroczną sprzedaż wyłącznie oryginalnych bonsai. Właściciele i  pracownicy to profesjonaliści, absolwenci wydziałów leśnictwa i ogrodnictwa uniwersytetów rolniczych.

Oprócz fachowego wsparcia przy zakupie, klienci mogą liczyć na bezterminowa pomoc i bezpłatne porady dotyczące pielęgnacji i formowania drzewek. Oferowana jest także usługa „Hotel Bonsai”, na wypadek gdy posiadacz drzewka wybiera się na dłuższy wyjazd. Wyjątkowe okazy bonsai sprowadzane są bezpośrednio od najlepszych hodowców z Dalekiego Wschodu, dzięki temu dostępny jest szeroki wybór gatunków, a cena dostosowana do oczekiwań polskich klientów.

Zapraszamy do obejrzenia najnowszych okazów na naszej stronie www.bonsaishop.com.pl oraz do odwiedzenia naszego stoiska firmowego w Galerii Krakowskiej, poziom +1.

Fot. © Walter Pall | Dreamstime.com