W naszym, coraz bardziej, zurbanizowanym otoczeniu, często podejmowane są inicjatywy, mające na celu nadanie otaczającej nas przestrzeni charakteru nie tylko użytkowego, lecz także umożliwiającego aktywny wypoczynek i świadome w niej uczestnictwo.

W ideę tą wpisuje się inicjatywa krakowskiego Stowarzyszenia Przestrzeń – Ludzie – Miasto, która opracowała projekt przebudowy, znajdującej się w centrum miasta, ulicy Mogilskiej. Projekt Aleja Mogilska utworzenie przestrzeni, w której zwiększona przepustowość drogi i ilość miejsc parkingowych szła by w parze z rozbudową terenów zielonych, szerokich chodników i dróg rowerowych, w które okolica ta jest, na chwilę obecną, uboga. Dzięki tego typu zmianom, możliwe stałoby się połączenie interesów kierowców, rowerzystów, użytkowników komunikacji miejskiej i pieszych. W wyniku tego, powstać mogłaby, przyjazna mieszkańcom, przestrzeń, która służyłaby za nowe miejsce spotkań i relaksu, czego naturalną konsekwencją byłby rozwój usług, takich, jak kawiarnie czy sklepy, co przyciągnąć mogłoby, zarówno krakowian, jak i turystów odwiedzających miasto.

Równie unikalną inicjatywę zaproponowała w Warszawie jedna z sieci telefonii komórkowej, która tuż obok, kluczowych dla miasta obiektów, czyli Mostu Świętokrzyskiego i Stadionu Narodowego, postanowiła umiejscowić „Stację Balon”, dzięki której możliwe stało się podziwianie stolicy z wysokości kilkunastu metrów. Ta, ponad półtora hektarowa przestrzeń, wyposażona została także w kawiarnie i sklep z pamiątkami. Odbywać się tam mogą również wszelkiego rodzaju eventy: od koncertów, przez imprezy sportowe, pikniki, po gale i konferencje. Na terenie „Stacji Balon” znajduje się także Podniebna Szkoła, w ramach której możliwe jest, oprócz przelotu, przeprowadzenie nietypowej lekcji plastyki, fizyki czy historii. Miejsce to, dzięki swojemu położeniu, przyciągnąć może zarówno mieszkańców Centrum, Pragi, jak i turystów, udostępniając im unikalną przestrzeń do aktywnego wypoczynku w środku miasta.

A co Wy sądzicie o tego typu inicjatywach? Czy w Waszej okolicy podejmowane są podobne działania? Jeżeli tak, napiszcie nam o nich.

Foto: grotos, Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)