Dłonie pod specjalnym nadzorem

Pielęgnacja dłoni jest równie ważna jak troska o dobrą kondycję twarzy i szyi. Ze względu na to, że skóra naszych rąk jest narażona na działanie wielu szkodliwych czynników zewnętrznych, należy jej się szczególna uwaga, aby jak najdłużej pozostała elastyczna i gładka.

Dlonie pod specjalnym nadzoremKażda kobieta marzy, by mieć piękne, zadbane dłonie. Aby to osiągnąć, trzeba odpowiednio o nie zadbać, stosując systematycznie krem do rąk oraz inne zabiegi ochronne. Dobrze, jeśli pielęgnację rozpoczniemy odpowiednio wcześnie, gdyż proces starzenia skóry rąk zaczyna się już około 30. roku życia.

Dlaczego dłonie się starzeją?

Przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry rąk jest jej budowa. Od wewnątrz jest mocna i gruba, jednak na zewnątrz nie ma praktycznie tkanki podskórnej, czyli pozbawiona jest komórek tłuszczowych. Cienka i delikatna skóra rąk, podobnie jak ta pod oczami, najwcześniej podlega zmianom spowodowanym upływającym czasem. Na dłoniach wcześniej niż na twarzy pojawiają się zmarszczki i przebarwienia – jest więc ona również narażona na przesuszenie.

Co szkodzi naszym dłoniom?

Niestety skóra rąk musi znosić bardzo wiele. W ciągu każdego dnia nasze dłonie wykonują niezliczoną ilość czynności często związanych z koniecznością używania szkodliwych dla nich substancji. Stosowane powszechnie środki czystości, detergenty, proszki do prania zdecydowanie im nie służą, powodują nadmierne przesuszenie i podrażnienia. Podobnie niekorzystne działanie ma nadmierne wychłodzenie dłoni w czasie mrozów czy wystawianie ich na promienie słoneczne latem. Wynikiem są zaczerwienienie, szorstkość, łuszczenie, przebarwienia, a nawet pękanie i stany zapalne.

Jak dbać o skórę rąk?

Aby cieszyć się jak najdłużej piękną, gładką skórą dłoni, warto o nie zadbać, chroniąc przed działaniem szkodliwych środków oraz stosując odpowiedni krem do rąk. W czasie prac domowych najlepiej zakładać rękawiczki lateksowe. Dla osób na niego uczulonych alternatywą mogą być rękawiczki z neoprenu lub gumowe z bawełnianą warstwą wewnętrzną. Jeśli z jakichś powodów nie można użyć rękawiczek przy pracach domowych, dobrym rozwiązaniem jest specjalny krem do rąk typu „biologiczna rękawiczka”, który pozostawia nieprzepuszczającą warstwę ochronną zabezpieczającą przed szkodliwymi substancjami.

Należy unikać zbyt długich kąpieli w gorącej wodzie, ponieważ sprzyja to przesuszeniu. Jeśli już do tego dojdzie, można zastosować np. krem do rąk z serii Mixa, który dzięki zawartości gliceryny i alantoiny doskonale nawilża, wygładza i zmiękcza skórę.

Warto od czasu do czasu zafundować dłoniom kuracje domowymi sposobami wypróbowanymi przez nasze babcie. Masaż dłoni połówką cytryny doskonale wygładza, usuwa przebarwienia i przykre zapachy, a maseczka z gotowanego ziemniaka i oliwy z oliwek zapobiega zaczerwienieniom.

Właściwa ochrona przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi oraz stosowanie odpowiedniego kremu do rąk pozwolą na zachowanie pięknego, młodego i zdrowego wyglądu dłoni.

Tekst: autor zewnętrzny, fot. nyuhuhuu CC BY 2.0