Szukaj

Dlaczego warto korzystać z usług centrów przechowywania danych?

Centrum danych oferuje wsparcie ekspertów oraz bezpieczeństwo danych
Wnętrze centrum danych | fot. mat. pras.

Korzystanie z usług oferowanych przez centra danych zyskuje w Polsce coraz większą popularność, jednak wciąż istnieją osoby, które podchodzą do tego rozwiązania dość sceptycznie. Dlatego w tym artykule sprawdzimy, jakie korzyści niesie ze sobą przechowywanie danych w profesjonalnym data center i czy związane z tym obawy są uzasadnione

Czym są centra danych?

Na początek wyjaśnijmy czym są centra danych. Ujmując najprościej, to budynki lub odseparowane pomieszczenia, których celem jest zabezpieczenie informatycznej infrastruktury. Serwerownia jest główną i najważniejszą częścią każdego data center, jednak nie powinniśmy traktować obu tych określeń zamiennie, gdyż będzie to błędem.

Centra przechowywania danych posiadają własną rozległą infrastrukturę IT. Są to setki serwerów, skupiające rozmaite środowiska informatyczne. Wielu specjalistów IT czuwa nad ich utrzymaniem i właściwą pracą. Kolejnymi atutami centrów danych wysokie kompetencje w zakresie bezpieczeństwa danych.

Korzystając z tej metody magazynowania danych jesteśmy w stanie m.in. poprawić wydajność pracy, wzmocnić bezpieczeństwo zasobów, a także zaoszczędzić pieniądze związane z utrzymaniem infrastruktury IT w firmie. Z tego powodu warto rozważyć nawiązanie współpracy z profesjonalnym data center.

Dobrodziejstwo korzystania z multicloud

Multicloud to środowisko obliczeniowe, którego bazą jest wiele chmur od różnych dostawców – stąd właśnie dopisek “multi”. Korzystanie z tej usługi pozwala pozbyć się problemu przeładowania sieci. Oprócz korzyści wymienionych wyżej, do zalet multicloud zaliczamy również niezależność od dostawcy, ponieważ realizowanie zadań polega na przenoszeniu danych między wieloma dostawcami, zwiększenie niezawodności prowadzonych działań oraz elastyczności infrastruktury, mniejsze ryzyko ataków DDoS czy wykorzystanie strategii multicloud do transformacji cyfrowej.

Migracja danych

Korzystanie z usług data center pozwala na wykonanie migracji  przy zachowaniu integralności wszystkich danych, systemów, a także utrzymaniu ciągłości procesów organizacyjnych. Migracja polega zarówno na przeniesieniu danych, jak również na aktualizacji systemów, serwerowni czy całej infrastruktury IT zgodnie z nowoczesnymi standardami rynku IT. 

Relokacja danych

Data center dają możliwość skorzystania z usługi przeniesienia serwerowni bez uszczerbku dla firmy w postaci niebezpieczeństwa utraty danych, czy też spowolnienia lub uniemożliwienia wykonywania pracy na czas migracji. Przeprowadzenie działań tego typu pozwala wprowadzić przemyślane zmiany oraz usprawnienia, minimalizując związane z tym koszty. 

Kolokacja danych

W tym przypadku użytkownik data center ma możliwość skorzystania z przekazania lub wstawienia prywatnych urządzeń, jak serwery, routery czy macierze dyskowe do serwerowni centrum danych, która ze względu na utrzymanie idealnych warunków – temperatury powietrza 20°C i wilgotności na poziomie 45% – zapewnia sprzętowi najbardziej optymalne warunki pracy, ale też bezpieczeństwo i błyskawiczny dostęp do Internetu. 

Bezpieczeństwo to klucz!

Wyłącznie dobre data center są w stanie w pełni zabezpieczyć dane, zarówno pod względem wdrożenia właściwych procedur, urządzeń oraz rozwiązań, jak i fizycznej ochrony obiektu – monitoring, kontrola dostępu, systemy antywłamaniowe. Sprawdź więc ofertę Main.pl.