Szukaj

Windsurfing to dyscyplina niezwykle popularna. Jest to sport wodny, do uprawiania którego potrzebna jest deska, z przymocowanym do niej żaglem tzw. pędnikiem żaglowym. Uprawianie windsurfingu nie byłoby możliwe bez wody i wiatru. Te dwa żywioły decydują o tym czy da się popływać na desce czy nie. Na szczęście ani wody, ani dobrego wiatru u nas nie brakuje.


Nie brakuje również chętnych do tego by zapisać się na kurs windsurfingu. Jeszcze kilka lat temu dyscyplina ta była mocno elitarna, jej uprawianie było drogie, mogli pozwolić sobie na nią nieliczni. Obecnie windsurfing jest dostępny absolutnie dla każdego. Warto przy tym pamiętać, że nie jest to sport łatwy, początkowe niepowodzenia mogą zniechęcić, zwłaszcza młodszych uczestników kursu, dlatego trzeba wiedzieć jak się zabrać za ich naukę.
Kursy są skierowane już do kilkulatków, warunkiem jest jedynie odpowiednia waga minimalna, która jest wymagana ze względów bezpieczeństwa. Poza tym kursy windsurfingu skierowane są do każdego, kto tylko ma ochotę się uczyć.
Kursanci są podzieleni na grupy, dobierane pod kątem wieku i poziomu zaawansowania. Grupy są niewielkie, po to by instruktor mógł poświęcić odpowiednio dużo uwagi każdemu z kursantów. Istnieje też możliwość wykupienia lekcji indywidualnych.
Kurs trwa zwykle od 7-10 dni. To wystarczający czas aby dobrze poznać podstawy teoretyczne (bo od nich zaczyna się kurs) i złapać trochę praktyki, która pozwoli samodzielnie utrzymać się na desce, a w dalszym etapie wykonywać rozmaite akrobacje. Kursy windsurfingu organizowane są w Polsce oraz za granicą. W kraju Półwysep Helski jest zdecydowanie najpopularniejszym miejscem do nauki. Panują to idealne warunki do tego, żeby uczyć się pływania na desce, ale również do tego by zdobyte umiejętności doskonalić.
Jeśli chodzi o kierunki zagraniczne jest ich bardzo wiele – organizatorzy dobierają miejsce do poziomu zaawansowania kursantów i ich możliwości.
Najważniejsze w windsurfingu jest to, że nie wolno uczyć się go na własną rękę. Tylko kurs pod okiem profesjonalnego instruktora daje gwarancję bezpieczeństwa.