Szukaj

Sezon urlopowy rozpoczął się na dobre. Bez względu na to czy znajdziesz się na polu namiotowym, czy słonecznej plaży, pamiętaj o kilku zasadach pielęgnacji skóry. Poniżej przedstawiamy poradnik, dzięki któremu nic nie umknie twojej uwadze.

Summer style portrait of young attractive woman wearing sunglasses drinking water. Tropical summer holiday fashion beauty concept
Zabierz filtr (nie tylko na plażę)
Opalanie jest dla ciebie nieodłącznym elementem lata? Pamiętaj, że promieniowanie słoneczne powoduje uszkodzenia niewidoczne dla oka. W rezultacie elastyczność skóry zmniejsza się – pojawiają się zmarszczki i przebarwienia. Stałe ponawianie tego procesu może wywołać raka skóry. Dlatego krem z filtrem UVA i UVB to obowiązkowe wyposażenie letniej kosmetyczki!

– Badania naukowe udowodniły, że stosowanie preparatów z filtrem zapobiega procesom fotostarzenia skóry i zmniejsza ryzyko powstania nowotworów. Idealny preparat oznaczony jest symbolem SPF 50+

– mówi dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz, specjalista dermatolog w Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu.
Pamiętaj, że na szkodliwe promieniowanie jesteś narażona przez cały rok (również zimą), nie tylko na plaży, ale także w górach czy mieście.
Skontroluj znamiona
Przed opalaniem przyjrzyj się swoim znamionom, pieprzykom i przebarwieniom. Zmiana barwnikowa powinna wzbudzić twoją podejrzliwość, jeśli ma jedną z cech samokontroli ABCDE:

  • Asymetria – znamiona rosnące w jednym kierunku;
  • Brzeg – zmiany postrzępione, z nierównymi granicami;
  • Color – znamiona składające się z kliku barw (np. różu, czerwieni, brązu, czerni);
  • Diameter (średnica) – najczęściej zmiany nowotworowe przekraczają 5 mm;
  • Ewolucja – znamię przekształcające się w czasie, zmieniające wygląd.

– Samobadanie należy uzupełnić profesjonalną konsultacją lekarską. Lekarz przy pomocy dermatoskopu oceni znamię. Jeśli zauważy coś niepokojącego, najpewniej zleci usunięcie chirurgiczne. Wycięta zmiana zostanie zbadana pod kątem obecności komórek nowotworowych

– mówi dr Rafał Szulc, specjalista chirurgii onkologicznej w Dermamed.
Daj skórze pić
Pamiętaj, że promienie słoneczne nie tylko zwiększają ryzyko powstania raka, ale również aktywują działanie wolnych rodników i sprzyjają powstaniu stresu oksydacyjnego skóry. Z pomocą przyjdą antyoksydanty. Ponadto, skóra chroniąc się przed słońcem, staje się grubsza. W takiej sytuacji potrzebuje zaawansowanego wsparcia – delikatnego złuszczania.

– Na szczególną uwagę zasługuje Abrahydri, czyli oczyszczanie naskórkowe z efektem nawilżenia. Zabieg jest przyjemny, przypomina chłodny masaż, polecany jest nawet do skóry wrażliwej i atopowej. Oczywiście latem możemy wykonać również mezoterapię bezigłową z koktajlami odżywczymi, która zapewni bezinwazyjne nawilżanie i regenerację

– mówi Iwona Kasica, kosmetolog w Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu. Dzięki temu skóra lepiej zniesie intensywną ekspozycję na słońce, stanie się rozjaśniona i wypoczęta.
Dieta idealna na lato
Niektóre produkty spożywcze mogą działać jako naturalny „jadalny filtr przeciwsłoneczny”. Czego szukać w składzie produktów i suplementów?

– Kwasy tłuszczowe wielonienasycone omega-3 mają udowodnione działanie redukujące uszkodzenia skóry indukowane promieniami UV

– mówi dr n. med. Marcin Frączek, lekarz medycyny estetycznej w Dermamed. Również likopen zmniejsza wrażliwość skóry na UV. Znajdziemy go w pomidorach (najlepiej poddanych obróbce termicznej) oraz suplementach. Warto wiedzieć, że ryzyko zachorowania na raka skóry, ale również innych uszkodzeń posłonecznych, zmniejszają różne składniki diety, między innymi polifenole. Jedzmy szpinak, ryby, kakao, gorzką czekoladę i brązowe algi.
Zabierz okulary (nie tylko dla oczu)
Chcesz uniknąć zmarszczek wokół oczu? Poza skutecznymi zabiegami (botoks, wypełniacze) pamiętaj o profilaktyce. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV chronią nie tylko oczy, ale również skórę wokół. Nie zapominaj również o odpowiedniej pielęgnacji. Z uwagi na specyfikę skóry wokół oczu dermatolodzy zalecają stosowanie kosmetyków przeznaczonych do tej okolicy (mniejsze ryzyko podrażnienia). Ich zadaniem będzie nawilżenie i delikatne natłuszczenie skóry. Dostarczą jej substancji rozjaśniających czy odżywczych. Systematyczna aplikacja kosmetyków wokół oczu (krem, serum) ma jeszcze jeden walor – usprawnia cyrkulację limfy, zmniejsza obrzęki i cienie w tej okolicy.
Kosmetyki? Less is more!
Latem postaw na kosmetyki wielofunkcyjne, które łączą np. nawilżanie z filtrami UV. Nie eksperymentuj z próbkami kosmetyków, nie mieszaj ich. Takie zachowanie zwiększa prawdopodobieństwo podrażnienia i zachodzenia reakcji alergicznych. Masz trądzik? Nie odstawiaj terapii!

– Pod wpływem promieniowania słonecznego naskórek ulega pogrubieniu i zrogowaceniu, co w konsekwencji prowadzi do nowych zmian trądzikowych. Proces ten jest często nazywany „efektem odbicia”, po chwilowym zanikaniu zmiany trądzikowe nasilają się. Aby uniknąć tego problemu opalając się należy stosować produkty przeciwsłoneczne dostosowane do potrzeb skóry suchej i mieszanej.

– mówi dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz.
Tekst i zdjęcia: materiały prasowe