Życie w zgodzie z przyrodą niejako wymusza na nas stosowanie na co dzień ekologicznych idei. Między innymi może przejawiać się to w energooszczędności. Oszczędzać energię możemy we własnym domu, w pracy, jak i w samochodzie. W tym ostatnim przypadku może się to przejawiać w wykorzystywaniu energooszczędnych opon.
Pojęcie energooszczędnych opon
Opony energooszczędne to szczególna kategoria nowoczesnych opon, zarówno letnich, jak i zimowych, które mają zmniejszone opory toczenia. Przekłada się to na ograniczanie zużycia paliwa, a więc i na energooszczędność. Kierowcy stosujący w swoich samochodach opony energooszczędne sukcesywnie zmniejszają koszty codziennej eksploatacji pojazdu. Oszczędności w kieszeni kierowcy odczuwają niestety dopiero po dłuższym użytkowaniu opon energooszczędnych. Jednakże, nie tylko ekonomiczny wymiar korzyści z zastosowania takich opon powinien mieć dla kierowców znaczenie.
Opony energooszczędne mają większą trwałość, przez co wolniej się ścierają, nawet przy intensywnej eksploatacji. Pokazują to testy eksploatacyjne opon energooszczędnych, prezentowane w serwisie Oponeo.pl.
W oponach energooszczędnych udało się uzyskać obniżone opory toczenia podczas ich eksploatacji, dzięki zmniejszeniu powstających strat wewnętrznych. Przy produkcji opon tego typu, wykorzystuje się zmodyfikowaną pod względem składu, mieszankę gumową, aby finalnie uzyskać oponę, która będzie odkształcała się podczas jazdy w możliwie najmniejszym stopniu. Najwięcej odkształceń powstaje przy tym przy uzyskiwaniu przez opony wyższej temperatury, dlatego zadbano o to, aby opony energooszczędne mniej się nagrzewały. Współczynnik oporów w tradycyjnych oponach jest o 25% wyższy niż w oponach energooszczędnych.
Ekologiczny wymiar stosowania opon energooszczędnych
Na popularyzację na szeroką skalę opon energooszczędnych, niewątpliwie będzie miała wpływ polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Komisja Europejska w ostatnim czasie ogłosiła podjęcie działań, które będą zmierzać w ciągu następnych kilkunastu lat, do 2030 roku, do obniżenia emisji CO2. Dzięki mniejszemu zużyciu paliwa przy zastosowaniu w pojeździe opon energooszczędnych, jednocześnie kierowcy mogą przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Pomimo faktu, że ich pojazdy emitują nadal do atmosfery szkodliwe gazy, w tym CO2, to jest ich znacznie mniej. Dzięki temu samochody wyposażone w energooszczędne opony są bardziej ekologiczne od tych, które wykorzystują do jazdy tradycyjne ogumienie.
Zdjęcie: NRMA Motoring and Services CC