Czy warto impregnować buty zimowe?

Wprawdzie zima za nami, ale właśnie teraz warto zabezpieczyć zimowe obuwie na kolejny sezon. Zima nie ma wielu zwolenników. Chlapa, śnieg i niskie temperatury raczej nie zachęcają do wychodzenia z domu. Jednak są i miłośnicy tej pory, gdyż oznacza ona dla nich sporty zimowe i mnóstwo zabawy. Warto więc pamiętać także o jej dobrych stronach. Jednak bez względu na nasze upodobania musimy pamiętać o wyborze odpowiednich butów, a także o ich impregnacji. No właśnie, w tej kwestii głosy są różne. Jedni uważają, że nie warto impregnować butów, a inni uważają to za absolutną konieczność. Co więc powinniśmy robić?

unnamed

Zakup odpowiednie obuwie

Pierwszym krokiem do odpowiedniego zabezpieczenia butów przed zimą jest wybór odpowiedniego rodzaju obuwia. Dlaczego? Bo tak jak zimą nie nosisz krótkich spodenek, bo nie są przeznaczone na tę porę roku, tak i każdy rodzaj butów jest przeznaczony do innego rodzaju aktywności. Są buty do biegania, buty do chodzenia na co dzień, a także buty zimowe. I to wśród nich powinniśmy szukać najlepszej dla nas pary.

Przejdziemy od razu do kwestii, co takie buty powinny mieć. Otóż buty zimowe powinny być/mieć:

  • wytrzymałe
  • odporne na działanie wody
  • chronić przed śliskimi powierzchniami
  • ocieplane
  • zabezpieczać stopę i stawy
  • wygodne

Mamy już pełną listę, pora więc przejść do wyboru odpowiedniej pary. Nasz wzrok powinniśmy kierować przede wszystkim do producentów, którzy specjalizują się w produkcji tego rodzaju butów. Wśród wiodących marek wymienia się Columbia, Kappa albo MT Trek. Ci producenci zajmują się tworzeniem również butów trekkingowych czyli butów przeznaczonych do wspinaczek górskich. Są one robione z bardzo wytrzymałych materiałów, a także posiadają wszystkie cechy, które wymieniliśmy wcześniej.

Dbaj o buty

Kolejną ważną rzeczą, o której musimy pamiętać, jest nie tylko zakup butów i używanie ich zgodnie z przeznaczeniem, ale też odpowiednia troska. Obuwie traktujemy po macoszemu. Zazwyczaj zakładamy je wychodząc z domu, a potem ściągamy po powrocie i to w zasadzie tyle. Zapominamy, że takie buty wymagają stałej pielęgnacji. Jako że nosimy je zimą, to powinniśmy pamiętać, że wtedy na ulicach i chodnikach znajduje się najwięcej soli i piasku, które są wrogiem dla praktycznie każdego rodzaju materiału. Dlatego przed pierwszym założeniem butów, powinniśmy zakupić specjalne preparaty. W sklepach stacjonarnych, a także internetowych dostępne są w sprzedaży preparaty do określonych rodzajów materiałów. Warto zakupić odpowiedni do naszych butów. Jeśli posiadamy buty skórzane, nie możemy do nich użyć preparatu, który stosujemy do butów zamszowych – radzą specjaliści ze sklepu internetowego z obuwiem sportowym e-sporting.pl. Pamiętajmy też o codziennej pielęgancji, jak chociażby wytrzepanie piasku z butów, wysuszenie ich, jeśli czujemy, że są wilgotne (butów nie suszymy na kaloryferze, ale w temperaturze pokojowej) czy też oczyszczenie ich z wszelkich zabrudzeń z pomocą odpowiedniej szczotki. Dzięki temu będą nie tylko czyste, ale zachowają też swój naturalny blask.

Impregnować czy nie?

Wracając do kluczowego pytania jednoznacznie stwierdzamy, że tak: należy impregnować buty zimowe. To że wymagają więcej troski, bo są bardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych niż obuwie letnie, nie oznacza, że powinniśmy całkowicie z tego zrezygnować. Impregnacja butów nie jest trudna ani żmudna. Wystarczy odpowiedni preparat i kilka minut, w trakcie których preparat połączy się z butami i zacznie je chronić. Preparaty ochronne do butów wcale nie są drogie. Ich koszt nie przekracza często nawet 20 złotych, a jest to inwestycja nawet na lata, gdyż mają one długi czas działania. Co dzięki temu zyskujemy? Buty, które służą nam przez kilka sezonów (a nie tylko przez jeden), świeżość i naturalny blask. Pamiętajmy też, że noszenie ich przez cały dzień może być męczące zarówno dla nas, jak i dla butów. Jeśli możemy, w pracy zmieńmy je na lżejsze. Nasze stopy odpoczną, a buty będą miały czas, aby się zregenerować i wyschnąć po spacerach wśród śniegu, piasku i soli.

Więcej na stronie: http://e-sporting.pl/produkty/pl/przeznaczenie,39,5761

Tekst i zdjęcie: autor zewnętrzny