THE CRASH REEL Patronat nad polską premierą filmu 13.01.2015

Tam, gdzie Lucy Walker, reżyser dokumentu o rywalizacji amerykańskich gwiazd snowboardu Kevina Pearce’a i Sauna White’a powinna wyłączyć kamerę, nie zatrzymuje jej. Spogląda na sport ekstremalny nie z perspektywy trików, medali i olimpijskiego złota ale przez soczewkę urazów kręgosłupa, śpiączki i wielokrotnych, otwartych złamań. Przysłuchuje się rodzinnym debatom na temat powrotu do sportu tych, którzy balansują na krawędzi życia i śmierci, widzi jak niewiele potrzeba, by z treningu przed kolejnymi zawodami wrócić na pokładzie helikoptera. Snowboard w wydaniu hardcore’owego half pipe’u jest – co pokazuje Walker – narkotykiem, z biegiem lat oferującym coraz silniejsze doznania zarówno przed i za kulisami.

crashreel1 crashreel3 iko

KEVIN PEARCE

Amerykański snowboardzista, urodzony w 1987 roku. Pasmo zawodowych sukcesów rozpoczął w 2007 roku, wygrywając The Arctic Challange. Jako pierwszy sportowiec w ciągu jednego dnia zdobył trzy medale w zawodach Winter X Games. Jego błyskotliwą karierę przerwał nagle tragiczny wypadek. „Crash Reel” zaczyna się tam, gdzie kończą się transmisje z zawodów. Lucy Walker z wyczuciem przedstawia Kevina z perspektywy codzienności, walki o powrót do zdrowia i do snowboardu. Historia Kevina nie byłaby opowiedziana w sposób kompletny, gdyby Walker nie uwzględniła w niej tego, co zdaje się być najważniejsze – zaangażowania przyjaciół, bezwarunkowej miłości i wsparcia rodziny, dzięki którym Kevin wraca do zdrowia.

LUCY WALKER
Filmy Lucy Walker zdobyły przeszło pięćdziesiąt nagród filmowych, reżyserka była także dwukrotnie nominowana do Oscara. W 2010 roku za „Waste Land” oraz rok później za „The Tsunami And The Cherry Blossom”. W 2013 roku jej kolejny film, „Crash Reel” znalazł się na Oscarowej short-liście w kategorii najlepszego filmu dokumentalnego.

PRASA O FILMIE
Jeśli myślicie, że najlepsze filmy o snowboardzie robi Jeremy Jones, to znaczy, że nie widzieliście jeszcze co potrafi dwukrotnie nominowana do Oscara Lucy Walker, reżyser „Crash reel”.

ESPN X-GAMES
Na przemian przyśpiesza tętno i zmusza do kontemplacji. Lucy Walker dokonała spektakularnego wyczynu. VARIETY Wstrząsający i przekonujący. Zobaczcie koniecznie.

THE HOLLYWOOD REPORTER
Dokument Lucy Walker złamie wam serca. Ale jest także budujący, celebrujący życie i inspirujący…

FILM THREAT
Scenariusz: Pedro Kos & Lucy Walker
Produkcja: Julian Cautherley & Lucy Walker
Montaż: Pedro Kos
Muzyka: Grizzly Bear, Sigur Rós, M83, Bon Iver, José González, Chemical Brothers, Lykke Li
Występują: Kevin Pearce, Shaun White oraz: Mason Aguirre, Dr. Daniel Amen, Sarah Burke,
Rory Bushfield, Danny Davis, Kyla Donnelly, Ellery Hollingsworth, CR Johnson, Scotty Lago,
Jack Mitrani, Luke Mitrani, Stephen Murray, Adam Pearce, Andrew Pearce, Christy Pearce, David
Pearce, Pia Pearce, Simon Pearce, Dr. Stacy Pineles, Trevor Rhoda, Grant Russum, Adam Taylor,
Mark von Bucher, Tammie Walker, Alan Weintraub M.D.

Więcej informacji: www.360stopni.org | facebook.com/360stopni

Plakat Crash Reel

Tekst i zdjęcia: materiały organizatora