Można spotkać się z dość powszechną jest opinią, że gitara jest prostym do nauki instrumentem. Niestety rzeczywistość weryfikuje tą opinie ponieważ wiele osób bardzo szybko podejmuje decyzję o rozpoczęciu nauki, kupuje instrument, natomiast już po pierwszych minutach nauki stwierdzają, że nie jest to takie proste jak wygląda to z boku. Gitara może nie jest jakimś arcytrudnym instrumentem do opanowania, ale niewątpliwie jest dość wymagającym zwłaszcza wtedy jak się chce grać na wysokim poziomie technicznym. Często niestety jest i tak, że łapanie pozornie łatwych chwytów potrafi nie jednemu uczącemu się sprawić wiele problemów. Ci bardziej zatwardziali przebrną przez te trudności, ci mniej niestety często rezygnują porzucając swoje marzenia muzyczne. Czy rzeczywiście tak musi być? Oczywiście że nie, bo jest jeszcze kilka innych ciekawych instrumentów szarpanych, bardzo zbliżonych wyglądem i brzmieniem do gitary, na których to w dodatku łatwiej się gra. Jednym z takich ciekawszych instrumentów jest ukulele, które należy w ostatnich latach do co raz to popularniejszych.

Ibanez V 50 NJP VS

Historia ukulele zaczyna się wraz z przybyciem portugalskich imigrantów na Hawaje. To tam ukształtowała się jego obecna forma. Na początku XX w. ukulele zaczęło zdobywać coraz większą popularność w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Przede wszystkim jego największym atutem było to, że było niewielkich rozmiarów co pozwalało na bezproblemowe podróżowanie nim. Był tańszy od gitary i przede wszystkim łatwiej się na nim grało. W latach 60-tych dwudziestego wieku zainteresowanie tym instrumentem spadło ponieważ w tamtych latach nastąpił potężny rozkwit muzyki rockowej i każdy wtedy chciał grać na gitarze. W ostatnich latach ukulele ponownie zaczyna podbijać serca i cieszy się coraz większym zainteresowaniem.To, że na ukulele w dość szybki prosty sposób można nauczyć się grać wynika z tego, że już po poznaniu dwóch, trzech akordów można jakąś prostą piosenkę zagrać. A to, że akordy znacznie łatwiej się łapie niż ma to miejsce w przypadku gitary, to wszystko razem powoduje, że dosłownie już po kwadransie nauki jesteśmy w stanie coś zaprezentować. Można w tym miejscu pokusić się o stwierdzenie, że ukulele to idealny instrument dla leniwców, którzy marzą o grze na gitarze.
Oczywiście nie możemy się spodziewać od ukulele takiego pełnego brzmienia jak ma to miejsce w przypadku gitary. Przede wszystkim dla tego, że tutaj mamy do dyspozycji tylko cztery struny, więc chociażby z tego względu ten akord będzie uboższy w stosunku do tego, który możemy uzyskać na gitarze. Nie zmienia to jednak faktu, że w zasadzie możemy na ukulele wszystko wygrać. Ukulele sprawdza się zarówno jako instrument do gry solowej jak również i zespołowej. Gra się na nim głównie palcami choć jak ktoś ma życzenie to oczywiście może używać kostki. Przystępując do ćwiczenie trzeba przede wszystkim pamiętać, że instrument należy wpierw dobrze nastroić. Do prawidłowego nastrojenia najlepiej użyć stroika. Ukulele jest na tyle prostym instrumentem, że bez większych problemów można samodzielnie się na nim uczyć grać wykorzystując do tego dostępne publikacje oraz darmowe kursy internetowe.
Ukulele ze względu na dość niską cenę jest też doskonały jako tzw. pierwszy instrument.Często rezygnujemy z rozpoczęcia nauki gry na jakimś instrumencie właśnie ze względu na wysoki koszt instrumentu jaki musimy ponieść. Pełnowartościowe budżetowe ukulele można już kupić dosłownie za 200 zł. Oczywiście im lepszej klasy kupimy instrument, tym ten instrument będzie lepiej brzmiał, będzie lepiej trzymał strój i w rezultacie będziemy mieli większą przyjemność z samej gry. Niewątpliwie jak jesteśmy w pełni przekonani, że to jest instrument dla nas i że będziemy na nim grać, to warto od razu w lepszy model zainwestować.Natomiast wiadomo, że zakup dopasowuje się przede wszystkim do możliwości finansowych.Ukulele pod tym względem jest praktycznie dostępny dla każdego, bo w porównaniu z innymi instrumentami jest niedrogi.
Sklep Muzyczny.pl