Coraz więcej rozwodów w Polsce – kryzys wartości?

Choć zdecydowana większość Polaków nadal uważa rodzinę za jedną z najważniejszych wartości, podobnie jak udane małżeństwo i posiadanie dzieci, liczba rozwodów w naszym kraju stale rośnie.

Smutne statystyki rozwodowe ostatnich 15 lat

W całym 2013 roku rozwiodło się ponad 66 tysięcy par małżeńskich – o 1,5 tysiąca więcej niż w roku poprzednim i o 3 tysiące więcej niż dwa lata temu. By lepiej uświadomić sobie skalę problemu, wystarczy powiedzieć, że w ciągu ostatnich piętnastu lat liczba rozwodów w Polsce wzrosła o ponad jedną trzecią.

257937032_14920719b3_zKryzys wartości?

Ostatnie ćwierć wieku to czas szybkich przemian związanych z rozwojem technicznym i zmianami cywilizacyjnymi na skalę, która do tej pory nie miała miejsca w historii ludzkości. Socjologowie tłumaczą wzrost liczby rozpadających się związków tym, że współczesne małżeństwa przeżywają kryzys wartości. Jeśli coś między partnerami zaczyna się psuć, rzadko walczą o odbudowanie relacji. Nie mają motywacji do uporania się z trudnościami i nie szukają pomocy w przezwyciężeniu kryzysu. Łatwiej im zdecydować się na koniec wspólnego życia. Z drugiej strony rozwód wydaje się lepszym rozwiązaniem niż nieszczęśliwe życie w imię wartości rodzinnych i tradycji. W XXI wieku zmieniły się priorytety, a ludzie coraz częściej odchodzą od nakazów religijnych i kulturalnych na rzecz praw człowieka, wolności osobistej i przyjemności.

Najczęstszy powód rozstania: niezgodność charakterów lub niewierność jednego z małżonków

Najczęstszą przyczyną rozstań jest niezgodność charakterów, która nie pozwala na dalsze wspólne życie. Drugim w kolejności powodem rozwodów jest niedochowanie wierności przez jednego z małżonków. Zdrada to przyczyna co czwartego rozstania. Nawet jednorazowy skok w bok może mieć poważne konsekwencje dla trwałości małżeństwa. Być może dlatego z roku na rok przybywa klientów agencjom tropiącym zdrady. Specjaliści oferujący swoje usługi na detektyw24.net, oprócz obserwacji jednego z małżonków, zapewniają także dostarczenie dowodów niewierności. Materiał w formie nagrań dźwiękowych, zdjęć i filmów zostaje wykorzystany podczas sprawy rozwodowej. Detektyw może również wystąpić jako świadek. Wszystko to pozwala na uzyskanie orzeczenia o winie zdradzającej osoby, co umożliwia dokonanie korzystnego podziału majątku.

Autor zewnętrzny, fot.: Patrick CC BY 2.0