Co tak naprawdę daje LTE?

Od pewnego czasu wszędzie można zauważyć znane twarze zachęcające nas do korzystania z LTE. Wiadomo, że chodzi o szybki internet w telefonie. Ale czy na pewno wszyscy wiemy co to za technologia i co nowego wprowadza? Nie zagłębiając się w szczegóły warto podkreślić, że 4G to po prostu czwarta generacja. Czyli coś nowego, co jest zdecydowanie różne od tego co było. Na czym więc polega innowacyjność tej technologii?

Co tak na prawdę daje LTE

Sieć jak powietrze

Technologia LTE pierwszy raz pozwala na korzystanie z internetu bez zastanawiania się nad internetem samym w sobie. Dotychczas połączenia mobilne, mimo znacznej poprawy w stosunku do tego, co było jeszcze parę lat temu, ciągle nie pozostawiały swobody działania w sieci na komórce lub tablecie. W sytuacji bez dostepu do kabla lub WiFi bardziej myślało się o samym połączeniu niż tym, co akurat robimy. Na przykład po zalogowaniu do konta i wypełnieniu danych przelewu wygasała sesja, bo połączenie było zbyt wolne. Albo przy próbie korzystania z rozmów video jakość połączenia była fatalna. Z kolei szybkie załadowanie mapy zawsze okazywało się niemożliwe, kiedy akurat szukaliśmy adresu. W końcu niejedna osoba ze złością ciskała komórkę w kąt stwierdzając, że mimo iż ma internet w telefonie, to w praktyce nie może go użyć, kiedy faktycznie jest potrzebny. LTE, wykorzystując nowe możliwości technicze zmienia tę sytuację. Internet mobilny stał się tak szybki i stabilny jak stacjonarny. Wykonywanie czynności w sieci z komórki lub tableta stało się normalną rzeczą, a nie uciążliwią ciekawostką, nawalającą w najmniej odpowiednim momencie.

Alternatywa dla kabli

Jesteśmy dalecy od stwierdzenia, że jedno rozwiązanie wyprze drugie – w praktyce nigdy się tak nie dzieje – ale warto uświadomić sobie, że dla osób, które dotychczas nie miały internetu stacjonarnego sieć LTE daje możliwość pracy w sieci tak, jakby miały stałe łącze. Duży transfer, szybkość i stabilność połączenia, dostępne również w miejscach oddalonych od centrum miast stają się realną altternetywą, dla długoterminowej umowy na telefon stacjonarny i internet, któte zmuszają do korzystania z nich przez cały czas w określonym miejscu.

Technologia odpowiednia do sprzętu

Szybki internet 4G jest też odpowiedzią na rosnące możliwości samych urządzeń korzystających z sieci. Dzisiaj tablet z dużym ekranem i dodtakową składaną klawiaturą to już praktycznie środowisko pracy dla wielu osób. Podobnie dobry telefon z dużym ekranem pozwala nie tylko odebrać maila, ale też np. opracować wpis na bloga lub stronę w mediach społecznościowych. Te rozwiązania domagają się połączenia z siecią, które pozwoli w pełni wykorzystać ich potencjał. Wybierając abonament na internet LTE warto wziąć pod uwagę transfer, miesięczny koszt oraz jakość urządzenia, które dostaniemy w abonamencie. Ciekawe propozycje ma na przykład sieć Play, która z tej technologii uczyniła jeden ze swych flagowych produktów, zatem mamy gwarancję, że będzie on dobrej jakości. Dobrze dobrany zestaw za niewielkie pieniądze może okazać się naszym przenośnym biurem, a po godzinach centrum rozrywki i pozostawania w kontakcie z rodziną i przyjaciółmi bez myslenia o limitach danych i szukania dostępu do WiFi.

Autor: Jan Strzelba, Fot. Sebastiaan ter Burg flickr.com CC BY 2.0