Niezbędnym elementem makijażu każdej kobiety, obok szminki i tuszu do rzęs, jest cień do powiek. Nie wszystkie kobiety wiedzą, że nie każdy kolor będzie im pasował. Jakie barwy podkreślą oczy piwne, a które upiększą niebieskooką blondynkę? Specjalista ds. kolorów, doradzi jaki kolor dobrać do barwy tęczówki.
Makijaż powinien podkreślać urodę kobiety. A cóż może być istotniejsze niż dobrze wykonany makijaż oczu, które są nazywane zwierciadłem duszy? Dzięki dobrze dobranemu cieniu do powiek spojrzenie będzie wyglądało świeżo i promiennie. Co więcej, dobrze wykonany makijaż oka może w zależności od potrzeb optycznie zmniejszyć lub powiększyć oko. A co z kolorem cienia? Czy on także ma znaczenie?
Oczy zielone
Specyfiką tęczówki w tym kolorze jest szeroki wachlarz odcieni, w których występują. Występują jasnozielone, niemal szare, oliwkowe lub intensywnie zielone. Do wszystkich odcieni tęczówki w tym wiosennym kolorze idealnie sprawdzą się cienie w barwach kontrastującym z zielenią. Doskonale będą wyglądały różne odcienie brązu, granatu czy oranżu, które wydobędą głębię zielonej barwy. W przypadku zielonej tęczówki można spróbować uzyskać efekt drapieżności używając cień w bardzo ciemnym odcieniu, a także robiąc popularne smoky eyes. Można też po prostu uwydatnić jego głębię używając tak modnego ostatnio fioletu. Posiadanie zielonych oczu nie zmusza do rezygnacji z zielonych cieni, należy tylko wybrać takie, które są w innym odcieniu.
Oczy niebieskie
Oczy niebieskie, jasnobłękitne, a także szare kojarzone są z delikatnością i łagodnością. Zdarzają się jednak tęczówki w bardzo przenikliwym, chłodnym odcieniu. Dobrze jest podkreślić naturalne piękno takich oczu, bez względu na ich odcień. Idealnie będzie się prezentował w tym przypadku jasny róż, grafit oraz kolor srebrny. Dla nieco odważniejszych doskonale sprawdzi się ciemny róż. Chociaż może się to wydawać zaskakujące, to do niebieskich oczu idealne sprawdzi się… pomarańcz, a dokładnie jego wszystkie delikatne odcienie, które pięknie skontrastują błękit oczu. W przypadku niebieskiej tęczówki nie należy przesadzać z ilością cienia, który może przytłoczyć oraz optycznie zmniejszyć oko.
Oczy piwne
W przypadku tego odcienia tęczówki barwy cieni do powiek powinny być nieco mniej nasycone, aby nieco ożywić spojrzenie. Tutaj sprawdzą się kolory zieleni, brązu czy szarości. Najbezpieczniej w przypadku takiej tęczówki wybrać cienie z palety miedzi oraz fioletu, który będzie idealny na mniej formalne wyjścia. Idealnie sprawdzą się tu także kolory naturalne, jasne brązy lub beże, gdyż dodadzą spojrzeniu głębi oraz miękkości.
Oczy czarne
Posiadaczki ciemnych, a wręcz czarnych oczu mają największe możliwości w przypadku makijażu. Ciemne tęczówki prezentują się dobrze w przypadku każdego koloru cieni do powiek. Idealnie sprawdzą się zarówno cienie mocne i wyraziste, takie jak fiolet, grafit, ciemny róż albo granatowy, jak i delikatne kolory, czyli na przykład złoty, pistacjowy i oliwkowy także podkreślą głębię ciemnego spojrzenia.
Przede wszystkim należy pamiętać o jednej zasadzie – kolor cienia do powiek nie może być bardziej nasycony niż kolor tęczówki, gdyż może wywołać efekt zmęczonego, „zgaszonego” oka, które utraciło cały blask. Istotne jest, aby cienia nie nakładać za dużo oraz rozcierać go od zewnętrznego kącika w kierunku łuku brwiowego. – Mimo wszystko najważniejsze jest także dopasowanie kolorów używanych cieni do powiek do naszych osobistych preferencji oraz sytuacji. Do biura użyjemy cieni w nieco bardziej stonowanych kolorach, a w przypadku wyjścia na imprezę będziemy mogli pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa – radzi dr Marek Borowiński z Shop Doctor, specjalista od psychologii koloru.