Którą dzielnicę stolicy wybrać?

Warszawa – największe miasto w Polsce to coraz częściej cel migracji młodych ludzi z mniejszych miast. Nowi mieszkańcy stolicy napływają w poszukiwaniu pracy. Jednak, gdy już udaje się znaleźć wymarzoną posadę trzeba jeszcze zatroszczyć się o dach nad głową. W jakich dzielnicach najlepiej zamieszkać?

W których warszawskich dzielnicach najlepiej zamieszkać?
W których warszawskich dzielnicach najlepiej zamieszkać?

Z raportu GUS, sporządzonego w 2013 roku wynika, że w rankingu na najatrakcyjniejszą względem warunków życia dzielnicą, jest Śródmieście. Na następnych miejscach plasują się Mokotów, Ochota, Wola, Żoliborz, Praga Południe i Włochy. Śródmieście to najstarsza i stosunkowo niewielka powierzchniowo dzielnica, z wysoko rozwiniętą infrastrukturą i rozwiniętą siecią komunikacyjną.

Ze względu na dogodne połączenia z innymi dzielnicami Śródmieście jest atrakcyjną lokalizacją dla siedzib przedsiębiorstw, administracji publicznej, ośrodków kultury i rozrywki, muzeów, galerii, kin oraz teatrów. Słowem – to serce miasta.

– Każdy medal ma jednak dwie strony i minusem wynajmu mieszkania w Śródmieściu są ceny – najwyższe w stolicy – zaznaczają specjaliści z jednej z największych krakowskich agencji nieruchomości, Agencji Nieruchomości Bracia Sadurscy w Krakowie.

Wysoki poziom wskaźnika atrakcyjności warunków życia odnotowały również trzy dzielnice, sąsiadujące ze Śródmieściem, a mianowicie Mokotów, Ochota i Wola. Jak przekonuje warszawski urząd statystyczny, znaczenie miały m.in. przyjazna dla rowerzystów infrastruktura drogowa, dostęp do placówek kulturalnych i tereny komunikacyjne.

Na szarym końcu rankingu znalazły się Bemowo, Ursus i Białołęka. Ta ostatnia, prawobrzeżna dzielnica Warszawy, jest stosunkowo młoda. Obecnie przeżywa prawdziwy rozkwit inwestycyjny, niestety jednak jej infrastruktura jest wciąż słabo rozwinięta. Ostatnie miejsca w rankingu dla tych trzech dzielnic wynikają z faktu, że są one niedostosowane do rosnącej liczby mieszkańców. Choć przykładowo Białołęka ma najwyższy przyrost naturalny (14 na 1000 osób) oraz odnotowuje się tam też najmniej rozwodów na tysiąc mieszkańców (0,6).

Warto jednak zauważyć, że Warszawa to jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast w Polsce i czasem stereotypowy obraz dzielnic ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Tekst: autor zewnętrzny, fot: Adam Smok, flickr.com CC BY 2.0