Szukaj

Budujesz lub remontujesz dom – skorzystaj z darmowej porady inżyniera budownictwa

Rusza druga edycja Dni Otwartych Inżyniera Budownictwa
Fot. Pixabay

Na wszystkie pytania dotyczące budowy i remontu bezpłatnie odpowiedzą eksperci podczas drugiej edycji Dni Otwartych Inżyniera Budownictwa organizowanych przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa.

Od września do listopada w różnych regionach kraju ponownie zostaną zorganizowane bezpłatne konsultacje dla wszystkich Polaków. Podczas tych spotkań indywidualni inwestorzy, którzy planują zakup działki, budowę domu lub remont mieszkania, właściciele nieruchomości oraz przedstawiciele wspólnot mieszkaniowych będą mieli okazję porozmawiać z inżynierami budownictwa. Zakup ziemi, procedury prawne związane z budową domu, wybór kierownika budowy, materiałów i technologii, to jedne z kwestii, w których będą doradzać inżynierowie.

„To już kolejny raz kiedy wychodzimy do społeczeństwa, ponieważ wiemy, że dla wielu osób procedury prawne związane z budową własnego domu, wybór odpowiednich materiałów i rozwiązań technologicznych lub oszacowanie kosztów remontu wieloletniego budynku stanowi w tej chwili duże wyzwanie. W obliczu rosnących cen materiałów i energii doprowadzenie inwestycji do końca jest jeszcze trudniejsze. A my jesteśmy od tego, aby doradzić. Wiemy jak budować solidnie, bezpiecznie i na długie lata. Doradzimy też jak zmodyfikować i dostosować rozpoczęte już prace budowlane do obecnej sytuacji na rynku” – mówi Mariusz Dobrzeniecki, prezes Krajowej Rady PIIB.

Organizując tego typu wydarzenie, inżynierowie budownictwa chcą nie tylko ułatwić Polakom podjęcie kluczowych podczas takich inwestycji decyzji, ale także pomóc im uniknąć błędów. Lepiej skorzystać z fachowej pomocy podczas indywidualnego spotkania niż przeszukiwać na przykład fora internetowe, nie mając pewności, czy zamieszczona tam porada została przygotowana przez eksperta. A wiele spraw wymaga specjalistycznej wiedzy, np. na temat posadowienia budynku, by jego ściany nie pękały, izolacji fundamentów, by nie było wykwitów na tynkach i przecieków, wykonania ocieplenia, by nie pojawił się grzyb na ścianach.

„Średni czas trwania budowy domu jednorodzinnego wynosi ok. 48 miesięcy. By zrealizować tego typu inwestycję, trzeba załatwić liczne formalności i podjąć wiele decyzji, które z pewnością będą miały wpływ na kolejne dziesiątki lat życia w tym budynku, czyli jego eksploatację. Zdrowie, bezpieczeństwo i komfort mieszkańców domu zależą zatem od ich wyborów na tym początkowym etapie, ale również od regularnych, wykonywanych przez fachowców, kontroli stanu obiektu i jego instalacji” – podkreśla koordynujący ogólnopolską akcję Radosław Sekunda, rzeczoznawca budowlany, członek Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

W 2022 r. Polska Izba Inżynierów Budownictwa (PIIB) obchodzi 20-lecie swojej działalności. To jeden z najmłodszych samorządów zawodowych w Polsce, ale i najliczniejszych – zrzesza blisko 120 tys. osób. To inżynierowie pełniący samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, do których należą projektanci, kierownicy budów lub robót, inspektorzy nadzoru. Najliczniej reprezentowane branże to budownictwo ogólne (ok. 53% członków), instalacje sanitarne (ok. 19% członków), instalacje elektryczne (ok. 14% członków), budownictwo drogowe (ok. 8% członków).

Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa – trwa od września do listopada 2022 r. Więcej informacji i adresy punktów konsultacyjnych: www.dzieninzyniera.pl

Źródło: piib.org.pl