Szukaj

Ból brzucha niejedno ma imię – Jak sobie z nim radzić?

Zwykle ból brzucha jest spowodowany przez niestrawność, stres czy też u kobiet jako wynik miesiączkowania. Jednak dolegliwości mogą oznaczać również inne, groźniejsze choroby, dlatego nie można ich lekceważyć, gdy pojawiają się częściej i są intensywne.

http://www.dreamstime.com/stock-photos-young-casual-girl-woman-having-stomach-ache-over-white-background-image36195663

Na podstawie lokalizacji bólu można w przybliżeniu określić przyczynę jego powstawania. Często jest to następstwo zbyt tłustego i ciężkostrawnego dania, zatrucia, nietolerancji pokarmowej czy też dolegliwości kobiecych. Jeżeli ból pojawia się jako wynik diety lub innych przewidzianych przyczyn, trwa krótko i nie powraca często, wtedy wystarczy tylko zażycie leku rozkurczającego czy przeciwbólowego dostępnego bez recepty. Zdarza się jednak, że dolegliwości nie ustępują i stają się coraz bardziej męczące, a nawet przeszkadzają w codziennych obowiązkach. Wtedy nieodzowna jest wizyta u specjalisty, który przeprowadzi konieczne badania.

Gdzie boli?

Gdy ból pojawia się często i jego przyczyna nie jest jasna, konieczna jest diagnostyka – badanie USG, RTG czy badania krwi określające podstawowe parametry. W zależności od miejsca dolegliwości można jednak w przybliżeniu określić powód bólu, chociaż trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że przyczyn tych jest tak dużo, że trudno jednoznacznie wskazać na daną dolegliwość.

Bóle w górnej części z prawej strony oznaczają głównie choroby wątroby oraz dróg żółciowych jak zapalenie wątroby, kolka żółciowa czy zapalenie pęcherzyka żółciowego. Także bóle w tym obszarze to objawy wrzodów żołądka i dwunastnicy, zapalenia trzustki, nawet nieprawidłowa praca serca czy płuc. Z lewej strony to przeważnie choroby trzustki, śledziony oraz okrężnicy, rzadziej serca czy płuc. Bóle w śródbrzuszu, głównie po stronie lewej i prawej to oznaka schorzeń nerek lub przepukliny jelit. Gdy boli w okolicach pępka, może być to wczesne zapalenie wyrostka robaczkowego. Bóle podbrzusza, prawej i lewej dolnej części brzucha zwykle oznaczają choroby jelit, w tym zespół jelita nadwrażliwego, oraz choroby układu moczowo-płciowego. Jeżeli ból odczuwalny jest na całej powierzchni brzucha, wtedy może być to objaw zapalenia układu pokarmowego, zapalenia otrzewnej czy poważnego zakażenia układu moczowego.

Jak poradzić sobie z bólem?

W większości przypadków bóle brzucha nie są poważne, wystarczą leki bez recepty, ciepły termofor, lekkostrawna dieta z dużą ilością niegazowanej wody do picia. Bardzo dobrze oprócz zwykłych leków przeciwbólowych, na przykład paracetamolu, sprawdzają się leki rozkurczowe, jak No-spa, które mogą uśmierzyć dolegliwości takie jak objawy wrzodów żołądka, kamicy nerkowej, kamicy dróg żółciowych czy zapaleń jelit i trzustki. Tabletki nie mogą jednak zastąpić porady lekarskiej, na którą warto umówić się przy najbliższej okazji.

W sytuacji gdy ból jest znaczny, trwa stale przez kilka godzin, jest nawracający, towarzyszą mu gorączka, wzmożona potliwość, obniżone ciśnienie czy omdlenia, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, najlepiej dzwoniąc na pogotowie ratunkowe.

Tekst i zdjęcia: autor zewnętrzny