Bielizna termoaktywna – tak czy nie?

Obecna pogoda nie nastraja do wyjścia z domu i uprawiania aktywności fizycznej. Podczas zimnego dnia najchętniej zostajemy w domu i odpoczywamy. Jednak jeśli już zechcemy wyjść z domu i dajmy na to pobiegać, nie możemy wyjść zbyt ciepło ubrani. Wystarczy chwilę poszukać czy w internecie czy w sklepie sportowym i trafiamy na bieliznę termoaktywną. Jest to pewnego rodzaju nowa moda, zdobywająca serca sportowców.


Kilka słów na nie
Faktem jest że bielizna tego typu spełnia swoje zadanie, co potwierdza każdy kto jej używa. Mimo tego, trzeba pamiętać że jak wszystko ma ona swoje wady i zalety. Jedną z większych wad, które mogą wystąpić ale nie muszą są uczulenia na materiał z którego wykonane jest ubranie. Jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki czytajmy metki z których dowiemy się wszystkiego na temat materiału z jakiego wykonany jest jest dany element.
Kolejną wadą, niestety już spotykaną dosyć często jest to że na rynku dostępnych jest wiele modeli powiedzmy szczerze słabej jakości bielizny termoaktywnej. Słaba jakość charakteryzować się będzie grubymi szyciami na materiale które nie są ani ładne ani komfortowe i powodują otarcia skóry.
Kilka słów na tak
Bielizna termoaktywna ma jednak sporo plusów, pierwszym z nich jest ten ze pozwala na zachowanie odpowiedniej temperatury ciała podczas treningu. Jeśli chodzi o odpowiednią termoregulację jest bezkonkurencyjna w porównaniu do innych ubrań sportowych. Występują nawet specjalne rodzaje bielizny, która ma tylko i wyłącznie utrzymywać ciepło co przydaje się na przykład nurkom podczas eksplorowania zimnych wód.
Jednak dla przeciętnego użytkownika wystarczą podstawowe rozwiązania, które to dzięki absorbowaniu potu który wydzielamy nie pozwala by nasze ciało osiągało skrajne temperatury. W tym miejscu obalmy również mit, który mówi że dobra bielizna termoaktywna jest droga. Nie jest to prawda. Wiele tańszych modeli wcale nie jest gorsza niż znacznie droższe modele znanych marek. Pozostaje jeszcze kwestia higieny, bo materiał termoaktywny neutralizuje zapach potu a także przez długi czas zachowuje właściwości antybakteryjne.
Podsumowanie
Bielizna termoaktywna to odzież przede wszystkim dla osób uprawiających sport, zarówno amatorsko jak i wyczynowo. To jednak nie znaczy że zwykły użytkownik nie odczuje jej dobrego działania, dlatego że nawet podczas normalnego spaceru nie powinna dopuścić do wychłodzenia organizmu. Oczywiście nie znaczy to że zwykły dres do uprawiania sportu się nie sprawdzi. Jeśli jednak mamy w zanadrzu trochę gotówki warto rozważyć zakup tego typu ubrania.

fot. Jacetan | Dreamstime.com