Bielizna sportowa i jej ogromna rola

Beautiful young woman runner having a workout session.

Coraz więcej osób uprawiających sport przykłada dużą wagę już nie tylko do odzieży wierzchniej, ale również bielizny. Niezależnie od tego, czy biegamy, nurkujemy, gramy w piłkę lub jeździmy na rowerze – bielizna termoaktywna powinna znaleźć się na liście naszych obowiązkowych zakupów. Nie brakuje oczywiście sceptyków, którzy powiedzą, że przed kilkunastoma laty nie stosowano tkanin, których zadaniem było odprowadzanie potu. Jeśli jednak nie chcemy żyć jak Amisze, którzy unikają wszelkich zdobyczy cywilizacyjnych, sięgnijmy po wysokiej klasy bieliznę termoaktywną i zapewnijmy sobie wysoki komfort w trakcie aktywności fizycznej.

fot. Dreamstime.com | Christopher Nuzzaco

Rodzaje

Podstawowym zadaniem bielizny technicznej jest zapewnienie ciału komfortowych warunków cieplnych niezależnie od tego, jaka temperatura panuje w miejscu, w którym podejmujemy aktywność fizyczną. W związku z tym podstawowy podział wyróżnia bieliznę:

  • zimową;
  • letnią.

Bielizna termoaktywna przeznaczona ma lato musi skutecznie odprowadzać na zewnątrz pot. Zapobiega tym samym nie tylko przegrzaniu, ale również rozwojowi mikroorganizmów, dla których pot jest doskonałą pożywką. Dzięki temu chroni nas przed wystąpieniem różnego rodzaju stanów zapalnych, podrażnień i wysypki. Wykorzystywane obecnie tkaniny przypominają swoim wyglądem siatkę. Jej gęstość może być różna. Zawsze jednak zapewnia ona przewiew powietrza.

Bielizna zimowa to sprawa nieco bardziej skomplikowana. Przede wszystkim powinna ona zapewnić nam ciepło. Ważne jest jednak również, aby skutecznie odprowadzała pot, pozostawiając tym samym suchą powierzchnię skóry. W tym celu producenci stosują najczęściej dwie lub trzy warstwy tkaniny. Pierwsza odprowadza nadmiar wilgoci i powstrzymuje namnażanie się szkodliwych dla nas bakterii, dwie kolejne zaś zapobiegają utracie ciepła. Typową cechą zimowej bielizny technicznej jest różna grubość. W takich miejscach, jak pachwiny, pachy i zgięcia kolan zastosowany materiał jest cieńszy. Skuteczniej odprowadza więc wilgoć, co chroni przed bolesnymi odparzeniami.

Stosowane materiały

Większość producentów decyduje się na stosowanie tkanin, w których wykorzystano te same rodzaje włókien. Do tych najbardziej podstawowych zalicza się poliester, poliamid, elastan oraz polipropylen.

Tańsza bielizna techniczna wykonana jest zazwyczaj z włókien poliestrowych. W produktach z górnej półki cenowej mamy do czynienia z mieszanką, którą tworzą włókna poliestrowe oraz poliamidowe. Dodaje się do nich także niewielką ilość elastanu, co sprawia, że bielizna o wiele lepiej układa się na ciele. Włókna polipropylenowe stosowane są w bieliźnie, która tworzona jest z myślą o porze zimowej.

Wszystkie wymienione włókna charakteryzują się doskonałymi właściwościami hydrofobowymi. Doskonale odprowadzają wilgoć na zewnątrz, w ogóle jej nie pochłaniając. Dzięki temu skóra zawsze pozostaje sucha.

Chcąc zakupić bieliznę o właściwościach antybakteryjnych, należy szukać tej, do której producent dodał włókna z jonami srebrna. Chronią one przed podrażnieniami oraz minimalizują ryzyko powstania reakcji alergicznych.

Artykuł powstał we współpracy z portalem: sportowo.eu