W dzisiejszych czasach niemalże każda pełnoletnia osoba posiada rachunek bankowy, kartę płatniczą czy kartę kredytową. Można śmiało powiedzieć, że są to dobra naszych czasów. Dzięki takim wynalazkom można robić szybkie i wygodne zakupy bezgotówkowe i można płacić rachunki przez internet. Nie musimy przy tym za każdym razem udawać się do oddziału banku w celu wypłaty gotówki czy zlecenia przelewu. Takie współczesne technologie są niezmiernie wygodne, ale bywają także niebezpieczne.
Coraz częściej można usłyszeć o próbach włamywania się na internetowe konta bankowe, o kradzieżach pieniędzy bezpośrednio z bankomatów i o wielu niebezpiecznych sytuacjach związanych z takimi płatnościami. Co prawda banki wydające karty kredytowe i debetowe starają się jak najlepiej chronić swoich klientów. Niemniej jednak, ochrona karty visa przed oszustami powinna być także uwzględniona przez nas samych. Co zatem może zrobić przeciętny Kowalski?
Przede wszystkim nie można panikować. Owszem, próby wyłudzenia i kradzieży zdarzają się dość często, ale przy zachowaniu środków ostrożności możemy zniwelować to ryzyko. I tak przede wszystkim musimy włączyć rozsądne myślenie. Nigdy nie wolno nam zapisywać numerów PIN na kartach kredytowych, w notesach a nawet w telefonach. Jeżeli tak podpisana karta nam zginie, to możemy mieć pewność, że złodziej zrobi z niej użytek. Jeżeli już mamy kłopoty z zapamiętaniem numeru PIN, to możemy go gdzieś zapisać w jakieś zaszyfrowanej formie. Może to być na przykład numer telefonu, w którym sprytnie schowamy swój PIN.
Poza tym uważajmy na miejsce gdzie wybieramy pieniądze. Lepiej, żeby to było duże centrum handlowe niż jakiś zaciemniony zaułek. Ponadto zwracajmy szczególną uwagę na bankomaty. Jeżeli takie urządzenie wydaje nam się podejrzane, jeśli jego wygląd jest inny niż dotychczas to idźmy do innego bankomatu. Często zdarza się bowiem, że przestępcy robią specjalne nakładki na klawiatury numeryczne, montują mini kamerki i czytniki PIN. No i na koniec dobra rada jest taka, że jeśli karta nam zginie to natychmiast ją zablokujmy i poinformujmy o tym nasz bank.
Tekst: autor zewnętrzny, Fot: Loredana Lavino CC