Szukaj

Kitewing – o co chodzi w tym sporcie

Jeżeli znudziła Ci się już jazda na nartach, snowboardzie czy na rolkach, szukasz urozmaicenia i chcesz spróbować czegoś niekonwencjonalnego, Kitewing będzie dla Ciebie świetną propozycją. Dzięki specjalnemu pędnikowi nie tylko będziesz mógł osiągać większe prędkości, ale też wzbijać się nad ziemię i poczuć się, jak mitologiczny Dedal.

Wiosna, lato, jesień, zima – w tym wypadku nie ma to w zasadzie najmniejszego znaczenia, bowiem Kitewing można uprawiać bez względu na porę roku, niemal przez cały rok. Do uprawiania Kitewingu niezbędny jest specjalne skrzydło (pędnik) w kształcie lotni, dzięki któremu można wykorzystać siłę wiatru i rozpędzić się do zawrotnej prędkości lub wzbić się nad ziemię, by wykonywać efektowne skoki i akrobacje w powietrzu. Pędnik jest używany w połączeniu z odpowiednim sprzętem: mogą to być narty, snowboard, łyżwy, a nawet rolki. Zatem Kitewing można uprawiać zarówno na lądzie, jak i na wodzie, ale też na śniegu i na lodzie. Aby móc spróbować swoich sił potrzeba w zasadzie tylko… silniejszego wiatru lub gdy tego brak –  stoku narciarskiego.

Kitewing narodził się w Finlandii, gdzie kilka lat temu opracowano i opatentowano hybrydę lotni i żagla windsurfingowego. Można zatem powiedzieć, że Kitewing jest połączeniem windsurfingu i kitesurfingu. Jednak jego przewagą nad pozostałymi sportami ekstremalnymi z tej rodziny jest to, że w porównaniu do nich jest to dyscyplina stosunkowa łatwa do opanowania. Oczywiście trzeba pamiętać, że warunkiem koniecznym do uprawiania tego sportu jest umiejętność poruszania się – i to na dość dobrym poziomie – na nartach, snowboardzie lub innym tego typu środku transportu. Jednak, jeżeli nie sprawia nam to trudności, dalsza nauka Kitewingu nie będzie problemem. Sposób obsługi latawca jest w dużej mierze intuicyjny, a nauka w odniesieniu do innych wyczynowych sportów szybka i skuteczna. W rzeczywistości, opanowanie skrzydła w stopniu dość zaawansowanym, przy dobrej motywacji i zaangażowaniu, trwa zwykle od jednej do trzech godzin. Oczywiście osoby, które mają doświadczenie w windsurfingu czy kitesurfingu mają ułatwione zadanie. Ale nawet zupełnie niedoświadczeni w tych dziedzinach, na pewno sobie poradzą.

Zasadnicza różnica, a zarazem przewaga Kitewingu, w porównaniu do podobnych sportów, polega na tym, że  żagiel, zachowuje się bardzo stabilnie i przewidywalnie nawet przy porywistych wiatrach. Brak długich linek i przemyślana konstrukcja – znacznie ułatwiają sterowność i panowanie nad skrzydłem, dając poczucie bezpieczeństwa i panowania nad sytuacją. Nie musimy się obawiać, że latawiec mimo naszej woli, wyrwie nas w powietrze lub wykona niebezpieczny ruch – tutaj cała „władza” spoczywa w rękach użytkownika. Mimo iż, całkowita waga pędnika waha się od 6-7kg, to dzięki aerodynamicznej i lekkiej konstrukcji – skrzydło samo unosi się w powietrzu i daje się sterować z taką lekkością, dlatego nie ma obaw, że trzeba spędzić wiele godzin na siłowni, by w ogóle móc podnieść latawiec.

Jest kilka modeli, różnej wielkości pędników, które pozwalają idealnie dobrać skrzydło do swoich potrzeb. Można zarówno uprawiać Kitewing – rekreacyjnie, czerpiąc maksimum przyjemności z surfowania po odkrytych przestrzeniach lub stokach narciarskich, albo bardziej ekstremalnie, odrywając się nawet na wiele, wiele metrów od podłoża. W dobrych warunkach wietrznych doświadczony użytkownik może osiągnąć prędkość nawet do 100 km/godz, ,a rekordowe skoki sięgają po 500 metrów długości (wraz ze spadkiem terenu).

Kitewing jest młodą, ale cieszącą się rosnącą popularnością, powoli także w Polsce, dyscypliną sportów ekstremalnych. Nie da się jednak ukryć, że wymaga sporego, aczkolwiek jednorazowego nakładu finansowego. Ceny pędników (latawców) wahają się od 3 do 4 tysięcy złotych. Są więc porównywalne z lepszej klasy pędnikami windsurfingowymi. Dlatego niezdecydowani, mogą najpierw skorzystać z kilku godzin nauki, pod okiem instruktora.  Wybór latawca zależy od masy ciała, powierzchni użytkowania i typu pojazdu. Mniejsze latawce są lepsze do nauki ze względu na łatwość opanowania w trudnych warunkach wiatrowych. Większa wersja jest bardziej odpowiednia do stosowania na piasku lub trawie. Jeżeli chcesz spróbować tego fascynującego sportu, możesz skorzystać ze szkoleń i testów organizowanych przez dystrybutora i promotora tej dyscypliny, firmę With The Wind.

JP & WithTheWind.pl


Fot. © WithTheWind.pl