Żadna impreza w plenerze nie może obyć się bez plastikowych talerzyków, na których podajemy pieczone kiełbaski czy inne smakołyki. Nie wyglądają one jednak zbyt efektownie, a pozostawione na miejscu zabawy będą rozkładać się przez lata. Co jednak, gdyby istniała możliwość…zjedzenia naszej imprezowej zastawy? Na taki właśnie nietypowy pomysł wpadły twórczynie marki zestawZESTAW, które postanowiły stworzyć recepturę na przyjazne środowisku i jadalne naczynia.
Czy tego typu niszowy produkt jest w stanie przebić się na komercyjnym rynku?
Naszym celem jest dać ludziom możliwość wyboru. Pobudzić interakcję i rozwinąć kreatywność. Naczynia można stworzyć samemu, przepis jest udostępniony w ramach idei open sources. Wszystkie składniki kupimy w osiedlowym sklepie, a wolny weekend, grill czy piknik może być świetnym pretekstem do wspólnej zabawy. Jesteśmy zwolenniczkami idei slow food, nie lubimy marnować ani wyrzucać, projektując zestawZESTAW myślałyśmy o tym aby cały proces tworzenia był łatwy. zestawZESTAW daje nieskończone możliwości, masa nadaje się do pracy z dziećmi, ale również świetnie sprawdza się w rękach dorosłych. Nie chcemy z nikogo wzywać na ring, rynek komercyjny był, jest i będzie. Nam zależy aby każdy kto trafi na zestawZESTAW mógł z go stworzyć, skorzystać i zjeść.
Co sprawia, że produkowane przez Was naczynia mogą konkurować z ich standardowymi, „niejadalnymi” wersjami? Czy rzeczywiście są trwałe i nie rozpadną się w trakcie konsumpcji?
Robiłyśmy różne testy włącznie ze wstawianiem naczyń na pół godziny do wody. Mamy pewność że z naczyń można spokojnie zjeść zupę nawet będąc gadającym niejadkiem, zaserwować makaron z sosem, albo skonsumować poranną owsiankę. Po za wartościami społeczno-ekologicznymi, naczynia miały być praktyczne i to tak naprawdę od naszej fantazji zależy do czego je wykorzystamy, choć wazony byśmy odradzały . zestawZESTAW nie zjedzony po posiłku utrzymuje swoje właściwości około 10 dni, potem się rozsycha i można nim nakarmić ptaki.
Jak wygląda proces wytwarzania tego typu naczyń?
Kupujemy wszystkie potrzebne składniki, zasugerowana przez nas ilość daje masę pozwalającą uformować mniej więcej dwa talerze, podstawkę do jajek, miskę i kubek. Miksujemy dwa banany, dodajemy szklankę mąki ziemniaczanej, 3/4 szklanki mąki ryżowej którą można otrzymać z ryży zmielonego blenderem albo młynkiem do kawy (lub ugotowanego ryżu), 1 łyżkę dowolnego oleju i 1 szklankę ciepłej wody. Całość zagniatamy na zwarte ciasto które z łatwością odchodzi od rąk i daje się formować jak ciastolina. Możemy masę podzielić na części i zabarwić dodając suszone buraki, przetartą marchewkę, spirulinę, kakao albo kurkumę. Z ciasta można formować naczynia ręcznie, można też odcisnąć w nich istniejące formy. Na blasze wyłożonej papierem do pieczenia układamy naszą zastawę i wkładamy do piekarnika nagrzanego na 200st na 60 min, od czasu do czasu przewracając na drugą stronę. Po ostygnięciu naczynia zestawZESTAW jest gotowy do użytku.
Więcej informacji na temat marki: www.facebook.com/zestawzestaw
Z Joanną Jurgą, Martyną Ochojską i Dominiką Wysogląd rozmawiała: Justyna Zajdel, zdjęcia: zestawZESTAW