Oszałamiające pokazy świetlne i pirotechniczne, wspaniały recital muzyczny w wykonaniu największych gwiazd, udział wybitnych sportowców i wzruszające elementy patriotyczne – Ceremonia Otwarcia III Igrzysk Europejskich zachwyciła nie tylko tysiące widzów zgromadzonych na krakowskim Stadionie im. Henryka Reymana i przed telewizorami na całym świecie
Jeśli tegoroczne Igrzyska Europejskie będą tak udane, jak spektakularna impreza otwarcia na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie, możemy być pewni sukcesu. Ceremonia otwarcia, która odbyła się 21 czerwca, stała na światowym poziomie. Stadion wypełnił się zarówno sportowymi, jak i artystycznymi znakomitościami.
Ceremonię rozpoczęło widowisko nawiązujące do najważniejszych legend i historii Polski, a następnie emocje podkręciły recitale z udziałem największych gwiazd muzyki. Na scenie tego wieczoru zobaczyliśmy między innymi: Zakopower, Golec uOrkiestra, Tribbs, Darię ze Śląska, Bednarka, Roxy Węgiel, ukraiński zespół Kalush oraz Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej we Lwowie.
Z tej okazji opowiedzieliśmy Europie i światu o tym, z czego jesteśmy najbardziej dumni. Przypomnieliśmy sylwetki najbardziej znanych i zasłużonych Polaków, takich jak Wisława Szymborska, Fryderyk Chopin czy Jan Paweł II, a także sportowców, którzy osiągnęli największe sukcesy na arenie międzynarodowej: Robert Lewandowski, Irena Szewińska, Iga Świątek, Adam Małysz czy Robert Korzeniowski.
Następnie boisko wypełniło się wszystkimi narodowościami biorącymi udział w tegorocznych igrzyskach – podczas tradycyjnego przemarszu sportowców, w strojach z emblematami swoich krajów. Przemarsz Ukraińców spotkał się z ogromnym aplauzem ponad 20 tysięcy kibiców zgromadzonych na stadionie, a w tle zabrzmiała „Pieśń Pokoju” w wykonaniu polskiego śpiewaka operowego Andrzeja Lamperta, któremu towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Narodowej we Lwowie. Pokojowe przesłanie było obecne podczas całej ceremonii – sportowy duch był ponad wszelkimi podziałami, jednocząc wszystkich i szerząc najważniejsze olimpijskie wartości: jedność, pokój i równość.
W końcowej części widowiska na scenie pojawili się honorowi goście, bez których organizacja największej multidyscyplinarnej imprezy w Europie nie byłaby możliwa: Prezydent RP Andrzej Duda, Wicepremier Jacek Sasin, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Prezydent Europejskich Komitetów Olimpijskich Spyros Capralos.
Jako pierwszy głos zabrał Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. „To wielki zaszczyt gościć Państwa tutaj, serdecznie witamy w Małopolsce – miejscu przyjaznym, gościnnym i bezpiecznym. Dla mieszkańców naszego regionu przyjaźń, szacunek, tolerancja, braterstwo i solidarność to najważniejsze wartości, a wojnie mówimy nie – musimy być zjednoczeni. Chcemy, aby każdy kibic doświadczył pięknego sportowego święta, które przyniesie wiele radości i wspaniałych chwil, które wspólnie przeżyjemy. Niech wygra najlepszy” – powiedział.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreślił, jak ważne jest, aby walka między sportowcami odbywała się w duchu fair play. „Nie ma wśród nas drużyn z Białorusi i Rosji. Igrzyska będą świadkiem pięknej walki o medale, walki fair play” – powiedział.
Wicepremier Jacek Sasin zwrócił uwagę na znaczenie tego wydarzenia. „Sukces organizacyjny Igrzysk Europejskich będzie sukcesem całego naszego kraju” – podkreślił.
„Czekaliśmy na ten moment cztery lata. Wszyscy macie okazję doświadczyć czegoś absolutnie wyjątkowego, czegoś, co wykracza poza sport, w pokojowych warunkach. Dziękuję Polsce za umożliwienie tego. Szczególnie serdecznie witam sportowców z Ukrainy, jesteśmy niezmiernie szczęśliwi widząc was tutaj dzisiaj” – powiedział prezydent Europejskich Komitetów Olimpijskich, Spyros Capralos.
W podobnym tonie wypowiedział się Prezydent RP Andrzej Duda, który podkreślił, że ta edycja Igrzysk jest wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy odbywa się na terytorium Unii Europejskiej. Zaznaczył, że największa impreza sportowa na świecie, która już przechodzi do historii, czerpie swoje wartości z tych wywodzących się ze starożytnej Grecji. „W tym kontekście chciałbym serdecznie powitać sportowców z Ukrainy. To znak, że ideały olimpijskie są silniejsze niż zło i przemoc, dziękuję, że tu jesteście” – powiedział. „Niech przesłanie płynące z polskiej ziemi, z serca Europy, dotrze dziś do wszystkich – niech to będzie święto nie tylko sportu, ale przede wszystkim pokoju i jedności europejskiej, niech rozgrzeje nasze serca i doda nam odwagi do zwyciężania. III Igrzyska Europejskie zostały oficjalnie otwarte” – ogłosił prezydent.
Kulminacyjnym momentem wydarzenia było uroczyste zapalenie znicza – ten szczególny element imprezy symbolizuje oficjalne rozpoczęcie tego największego sportowego święta. Pochodnię na scenę wnieśli Zygmunt Smalcerz, Marian Woronin, Dawid Tomala, Rober Korzeniowski i Maja Włoszczowska, a spektakularnego zapalenia od Płomienia Pokoju, który swoją podróż do Krakowa rozpoczął w kwietniu w Rzymie, dokonali Anita Włodarczyk, Janusz Pyciak Peciak i Marcin Oleksy.
Największa impreza sportowa w historii naszej Polski właśnie się rozpoczyna, a przed nami 12 dni niezapomnianych chwil. Ponad 7000 sportowców weźmie udział w 29 konkurencjach sportowych, w 13 miastach południowej Polski. Bilety na wybrane dyscypliny są jeszcze dostępne tutaj.
Źródło: Materiały prasowe Igrzysk Europejskich